ابزارهای تراشکاری

ابزارهای تراشکاری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/18 0 نظر

ما برای انجام اموری با کیفیت های مختلف ، به ابزارآلات متنوع و غیر همسانی نیازمندیم ، کما اینکه اگر چنین تفاوتی وجود نداشته باشد خروجی کار آن ها نیز یکسان بوده و بین آن ها نیز تفاوتی وجود ندارد . این اصل که از ساده ترین رویدادهای زندگی ما تا تخصصی ترین فعل و انفعالات محیط کارمان را در بر می گیرد ، سبب می شود تا با فراهم آوردن مقدمات انجام هر کار ، بهترین نتیجه ممکن را در آن به دست آوریم .

ابزارهای تراشکاری  : ما برای انجام اموری با کیفیت های مختلف ، به ابزارآلات متنوع و غیر همسانی نیازمندیم ، کما اینکه اگر چنین تفاوتی وجود نداشته باشد خروجی کار آن ها نیز یکسان بوده و بین آن ها نیز تفاوتی وجود ندارد . این اصل که از ساده ترین رویدادهای زندگی ما تا تخصصی ترین فعل و انفعالات محیط کارمان را در بر می گیرد ، سبب می شود تا با فراهم آوردن مقدمات انجام هر کار ، بهترین نتیجه ممکن را در آن به دست آوریم .

مثلاً شما برای رفتن به میهمانی نیازمند لباسی رسمی ، شیک و پاکیزه هستید ، حال اینکه برای گردشی یک روزه به دامنه های یک کوه به البسه ای راحت ، مقاوم ، گشاد و سبک نیازمندید . در این مثال هیچ مقایسه ای میان دو نوع مختلف لباس انجام نپذیرفته و قصد ما برتر دانستن یکی از آن ها نیست ، چرا که هرکدام از آن ها در جای خود موثر و مفید بوده و چنانچه در قالب دیگری خودنمایی کند ، خرابکاری بزرگی به وجود می آید . از این روست که گفته می شود هر وسیله کاربردی منحصر بفرد دارد .

با ورود به مبحث ابزارهای تراشکاری باید گفت که این محصولات هم از قانون فوق تبعیت می کنند ، چرا که محصولاتی که آن ها پرداخت کرده و مورد برش قرار می دهند ، هرکدام دارای ویژگی های ساختاری و جنسی خاص بوده و نمی توان از وسیله ای مشترک برای همه آن ها استفاده کرد . بدیهیست که در این راه جنس ابزارهای تراشکاری همواره از قطعه کار سخت تر می باشد .

در همین رابطه همه ابزارهای تراشکاری که در سامانه خرید و فروش مته  - ابزار صنعت 24 قابل ابتیاع می باشد ، در چهار گروه کلی فولاد ابزار غیر آلیاژی ، فولاد ابزار آلیاژی ، ابزارهای سرامیکی و فلزات سخت تقسیم بندی می شوند که به شرح هریک می پردازیم :

 

  1. فولاد ابزار غیر آلیاژی : می دانیم که یکی از اصلی ترین عوامل تعیین کننده میزان سختی قطعات فولادی ، میزان کربن موجود در آن ها می باشد . در همین رابطه دسته ای به نام فولاد کربنی WS وجود دارد که از نیم تا یک و نیم درصد کربن در ساختار خود بهره مند بوده و تا دمای 250 درجه سانتی گراد ساختار مستحکم و عملکرد مطلوب خود را حفظ می نماید . با توجه به مقدار کم کربن این محصول ، قاعدتاً از جمله فولادهای نرم به حساب آمده و مناسب تراشیدن قطعاتی نرم تر از خود هم می باشد .
  2. فولاد ابزار آلیاژی : همانطور که به عنوان یک صنعتگر می دانید ، آلیاژ ها به عنوان ترکیباتی از دو یا چند گونه مختلف فلزات ، به دلیل اینکه ویژگی های مطلوب این محصولات را در خود جمع کرده اند ، عموماً دارای مقاومت بیشتر و فاکتورهای تقویت یافته ای نسبت به پایه های فلزی سازنده خود می باشند . در همین رابطه مجموعه هایی که به دنبال افزایش استحکام ابزارهای تراشکاری ساخت خود و بالا بردن دمای فعالیت مفید کنونیشان بودند ، با افزودن فلزاتی به ساختار آن مقدمات بهبود شرایط فیزیکیشان را مهیا کردند . در همین رابطه فولاد کربن دار مورد نظر اینک با کُرُم ، کبالت ، وانادیوم ، ولفرام و... ادغام شده و محصولی قدرتمند تر از قبل را به وجود آورده اند . در این میان که محصولاتی آلیاژی به دسته های پر آلیاژ و کم آلیاژ تقسیم می شوند ، نمونه پرآلیاژ آن که به HSS یا SS معروف هستند معمولاً به صورت 20 سانتی متری سطح مقطع گرد ، مربع و ذوزنقه ای ساخته می شوند . نکته جذّاب این نوع از ابزارهای تراشکاری در این است که خود آن ها با سنگ سمباده تیز شده و گاه ممکن است با بدنه ای فولادی ، تنها در قسمت نوک خود آلیاژی باشند .
  3. ابزارهای سرامیکی : این نوع ابزارهای تراشکاری را اکسیدهای فلزی ، آلومینیوم ، سیلیسیم  و کرم به عنوان بخش سخت ابزار و فلزاتی همچون کبالت و نیکل به عنوان عناصر چسباننده و فرعی این محصولات تشکیل می دهند . این محصولات که مقاومتی بیش از هر ابزار دیگری دارند ( حتی فلزاتی سخت که در مقاله ای جداگانه به آن پرداتخته می شود ) ، می توانند حتی در دماهای بالای 1000 درجه نیز کار کرده (حدوداً 1200 درجه سانتی گراد) و به منظور تراش دادن قطعاتی از فولاد سخت استفاده گردند . در نهایت گفتنیست که این محصولات سبک و حساس به ضربه ، می توانند تنها قسمت فوقانی یک ابزار را گرفته و روی پایه ای فلزی و ارزان تر سوار شوند .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...