ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/19 0 نظر

ابزار اندازه گیری : از زمان هبوط انسان و پیدایش زندگی بشری بر روی کره زمین تا کنون ، سنجش میزان پدیده های گوناگون یکی از اصلی ترین دغدغه های انسان بوده که در هر برهه از زمان به شکلی خاص خود نمایی کرده است . این معیار که در زبان ها و فرهنگ های گوناگون به طرق مختلفی زاده شده ، رشد کرده و شاید از بین رفته باشند ، پیاله و شاخص هایی بودند که سبب می شدند اجداد ما بتوانند درک درست تری از مواد پیرامون خود ، ابعاد آن ها ، میزان سنگینی و سبکی ، کیفیت و سایر ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن ها داشته باشند . به عنوان مثال در نظر گرفتن کیسه ای از نمک به عنوان واحد پولی و یا ساختن اسلحه از سنگ و چوب با ساختاری غیر عادی – که ریشه در آزمون و خطا و همین اندازه گیری مذکور دارد- نشان می دهد که سنجش کمیت ها نه به صورت علمی قابل انتقال به شکل امروزی ، بلکه به عنوان ندایی درونی و نمودی ذاتی خودنمایی می کرده است . این تعاریف که امروزه در چارچوبی جهانی ، مشترک ، یکسان و در دسترس خود نمایی می کند تحت نام دستگاه بین‌المللی یکاها ، International System of Units یا S.I شناخته می شود . در این سیستم یکپارچه ، اعتقاد بر این است که همه پدیده های فیزیکی و متغیرهای آن از زیر مجموعه های هفت واحد اصلی می باشند . جرم که واحد آن کیلوگرم بوده ، زمان که واحد آن ثانیه می باشد ، شدت جریان که واحد آن  آمپر است ، دمای ترمودینامیکی که واحد آن کلوین و طول که واحد آن متر است ، پنج گروه شاخص یکاهای اصلی و پرکاربرد را تشکیل می دهند ، در کنار این موارد مقدار ماده هم با مول و شدت روشنایی با کاندلا مشخص می شوند .

در تعریفی ساده و با توجه به این توضیحات می توان گفت که هر پدیده فیزیکی که حول ما وجود داشته و یا اتفاق می افتد با یک یا چند عامل فوق قابل تعریف است . به عنوان مثال طول ، عرض ، ارتفاع ، مسافت ، جابجایی ، مساحت ، محیط ، حجم ، اندازه یال ، اندازه وجه ، شعاع ، قطر و ... جملگی عواملی هستند که تنها با کمک یکای طول و اندازه خود بر حسب متر ، سانتیمتر ، میلیمتر ، میکرون ، کیلومتر ، هکتار و ... تعریف شده و قائم به ذات نیستند . در موارد ترکیبی هم عاملی مانند شتاب عبارت است از تقسیم طول یا مسافت جابجایی جسم نسبت به مجذور زمان این انتقال یا فشار برابر است با حاصل تقسیم نیرو (که خود حاصلضرب جرم در شتاب است) بر مساحت سطح . در نتیجه همه اصطلاحات فیزیکی با این معیارها قابل تعریفند .

این توضیحات از این جهت بیان شد تا با درک بهتر این عبارت که "حیات بدون اندازه گیری ممکن نیست " بدانیم که چه در زندگی شخصی و عادی یک فرد و چه در سطوح بالای علمی ، سنجش و اندازه گیری یا استفاده از این پدیده ها ضروریست . انسان ها توان بررسی و ارزیابی برخی از این متغیرها را به خودی خود دارند ، بطوری که با چشم می توانند اندازه حدودی یک کالا ، وزن تقریبی و یا حرارت آن را بیان کنند ؛ اما از آنجایی که امور علمی با حدس ، گمان و تقریب های اینچنینی پیش نمی رود ، استفاده از ابزاری تخصصی برای فهم مقدار دقیق این کمیت ها الزامیست . در همین اثنا ، هرچه ابزار در دسترس ما دقیق تر بوده و خطای آن کمتر باشد ، نتیجه بهتری از مجموعه اقدامات حاصل شده و با تحقق اهداف مترولوژی یا همان علم اندازه گیری امکان شناسایی بهتر دنیای خود را می یابیم .

یکی از اولین نکاتی که در مشاهده امور فنی و صنعتی – به ویژه دسته ای از آن ها که تاثیر پذیری زیادی از خلاقیت عامل خود دارند – مشاهده می کنیم ، اهمیت زیاد جامعه این افراد به نظم و دقیق بودن اندازه های مد نظرشان می باشد . به عنوان مثال چنانچه فردی در پی ساخت پایه ای چوبی باشد ، 10 سانتی متر مد نظر وی نمی تواند 10.5 یا 9.5 سانتی متر باشد ، چرا که این تغییر اندازه با ابعاد سه پایه دیگر منافات داشته و سبب می شود تا پس از نصب این قطعات روی بدنه اصلی محصول ، این پدیده لق زده یا نوسان داشته باشد . دقیقاً به همان دلیلی که مجموعه های کوچک و نامعتبر به سادگی از کنار این عوامل گذشته و با عدم تصحیح اقدامات خود روز به روز از قافله صنعتگران نمونه دور می شوند ، مجموعه های فراوانی نیز وجود دارند که با طراحی و تولید اجزای سازنده محصول اصلیشان تا 2 یا 3 رقم اعشار ، آنچنان تلورانس اشتباهات را پایین می آورند ، گواینکه ترکیب قطعات مذکور محصولی واحد بوده و نمی توان تفاوت آن ها را به سادگی تشخیص داد .

ابزار اندازه گیری به عنوان وسیله ساخت دست بشر ، وی را در کاری که از انجام آن عاجز است یاری می کند . این وسایل که می توانند از یک خط کش ساده تا متری لیزری گسترده شوند ، با نمایش دقیق مقدار کمیت ، انسان را در تصمیم گیری و اعمال تغییرات یاری کرده و باعث می شوند تا با خلق محصولی منتظم و قاعده مند ، تفاوت خود را در هوش و توانایی از سایر جانداران بروز دهد . با وجود اینکه ابزار اندازه گیری برای یکاهای اصلی و فرعی در ابعاد ، اشکال ، قیمت و با دقت های گوناگونی عرضه می شود ، اما عموم کاربران با شنیدن نام ابزار اندازه گیری به یاد محصولات اندازه گیری طول می افتند . به عنوان مثال ترازو ، دما سنج ، ساعت ، آمپر سنج ، قطب نما ، بالن های آزمایشگاهی ، پرتو شناس سونوگرافی و ... نیز می توانند در این زمره قرار گیرند ، اما همواره انواع کولیس ها ، اشل معماری ، خط‌کش مهندسی و  میکرومتر مورد توجه قرار می گیرد . در همین رابطه از پلانی متر ، پیپت ، سرعت‌ سنج ، دور سنج ، فشار سنج ، نیرو سنج ، گالوانومتر ، ولت سنج ، اهم سنج ، ترموکوپل ، کرنش سنج و انواع دوربین های اپتیکی و سنسورهای الکترونیکی می توان به عنوان پر کاربرد ترین وسایل اندازه گیری روز دنیا یاد کرد که در مجموعه ابزار صنعت 24 (متخصص در امر خرید و فروش مته) به فروش می رسند .

نظرات

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...