انواع قلاویز ماشینی

انواع قلاویز ماشینی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/24 0 نظر

در مقالات قبلی در خصوص ماهیت انواع قلاویز ماشینی و دستی صحبت کردیم . در این مطالب عنوان شد که قلاویز کاری به عملی گفته می شود که در آن سطح داخلی یک استوانه مهره شده و راه های متحدالمرکزی برای حرکت پیچ روی آن به وجود می آید . قلاویز کاری که به نحوی مشابه داخلی پیچ تراشی می باشد ( رزوه یا حدیده) با ایجاد این راه ها در استوانه های ته باز و ته بسته ، با هر قطر و طولی ، بستری برای حرکت پیچ فراهم می آورد و در پی قرار گرفتن تنگاتنگ شیارهای این دو وسیله ، دو محصولی که در بردارنده آن ها می باشند نیز به یکدیگر متصل می شود . می دانیم که یکی از روش های ساخت محصولی جدید ، اتصال و مونتاژ قطعات گوناگون به یکدیگر می باشد ؛ حال در مواردی این اتصال به کمک جوش دو فلز به یکدیگر انجام می شود و گاه بواسطه چسب ، میخ و پرچ برای اتصال دو قطعه چوب ، اما نکته ای که در اینجا خودنمایی می کند اهمیت باز کردن دو قطعه از یکدیگر در صورت نیاز است که با کمک پیچ و مهره تحقق می یابد . استفاده از پیچ و مهره به صنعت یا ابعاد خاصی محدود نمی شود ، در نتیجه این محصولات مصرفی را هم می توان در تارو پود یک ساعت ظریف دید و هم می توان در ساختار سازه ای غول پیکر در مباحث عمرانی مشاهده نمود .

اگرچه ماحصل قلاویز کاری دستی نیز تا حد زیادی به حصول اهداف مورد نظر ما ختم می گردد ، اما با حساسیت بیشتر کار و در جایی که به عنوان مثال جان انسان در گرو عملکرد مطلوب پیچ و مهره می باشد ، استفاده از این فن دارای ریسک زیادی خواهد بود . همین عامل دلیلیست تا انواع قلاویز ماشینی پای به عرصه گذاشته و با انجام برخی امور که آدمی از انجامش عاجز است ، بازدهی بالاتری در کار بوجود آورد .

این اصل که ذات ماشین آلات برای انجام امور با کیفیتی بهتر نسبت به انسان ، در تیراژی انبوه تر ، با سرعتی بیشتر ، با هزینه های کمتر و دقت بالاتریست قبول داریم . همین اصل ، پایه و اساسیت که ما می توانیم به فراغ بال ساخت قلاویز های حساس خود را به این محصول سپرده و با اسلوبی مشخص ، قطعه ای استاندارد تحویل بگیریم .

انواع قلاویز ماشینی به عنوان محصولاتی که بر روی ماشین تراش یا مته سوار می شوند ، عمل قلاویز کاری را بنا به باری که به آن داده می شود انجام می دهد . در این عمل که تنها در یک مرحله صورت می پذیرد ، ابزار آلاتی از جنس فولاد تندبر وظیفه براده برداری ، تخلیه آن ها و همچنین روغن کاری در دل قطعه را بر عهده دارند . این محصولات که عموماٌ دارای دسته ای بلند و انتهایی مربعی شکل می باشند (به دلیل مهار راحت تر توسط سه نظام) ، با قرار گیری در دو گروه ساده و مارپیچ طراحی و ساخته می شوند .

اگرچه این محصولات نیز همانند اکثر مصنوعات ساخت دست بشر توسط سازندگان متعددی از سراسر دنیا ارائه می گردند ، اما می توان مجموعه های  Fetteو  Guhringاز آلمان ، Sandvik سوئد ، YG کره جنوبی و FRAISA سوئیس را از سرامدان آن ها دانست که محصولاتشان را تحت نام انواع قلاویز ماشینی و قالب های زیر ارائه می دهند :

 • میلیمتری
 • مهره زنی
 • UNF مخفف Unified Fine
 • UNEF مخفف Unified National Extra Fine
 • BSW مخفف British Standard Whitworth
 • BSP مخفف British Standard Pipe
 • BSTP مخفف British Standard Taper Pipe
 • BSF مخفف British Standard Fine
 • UNC مخفف Unified Coarse
 • BA مخفف British Association
 • TR مخفف Tool Release

در پایان لازم به ذکر است که دسته بندی های فوق در حقیقت زیر شاخه هایی از  UTS(Unified Thread Standard) ، BSP (British Standard Pipe) و سایر استانداردهای شناخته شده دنیا می باشند که ابعاد و زوایای مناسب و مرسوم قطعات صنعتی را مشخص می نمایند . در این مجموعه ها که استاندارد فواصل رزوه می باشد ، زوایای دره ها و قله های پیچ یا مهره ، چرخ و شانه و همچنین سایر چرخدنده ها معین می شوند . این استاندارد که در قالب جداول و فرمول هایی مشخص برای محصولات فوق به وجود آمده اند ، اطلاعاتیند که هم به نمایندگی خرید و فروش مته و اپراتور برای تشخیص ابزار مناسب کار وی کمک کرده و هم تولید کننده قلاویز از آن برای طراحی محصولاتش استفاده می کند .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...