خرید مته چوب

خرید مته چوب
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/12 0 نظر

اگر فردی باشیم که با چوب سر و کار دارد و یا شغلمان نجاری باشد ، برای خرید مته چوب لازم می شود تا به بازار برویم و مته مورد نیاز خود را انتخاب کنیم . مته های چوب نیز مانند دیگر مته ها برای نفوذ و ایجاد سوراخ در چوب با سایزها و در جهات مختلف تولید شده اند . اگر بخواهیم در منزل سوراخ یا حفره ای را در وسیله چوبی برای عبور لوله آب یا سیم برق و ... ایجاد کنیم حتماً به مته چوب نیاز پیدا می کنیم ، بنابراین بهتر است با نکات مهم برای خرید مته چوب آشنا شویم تا در ضمن انتخابی درست ، در هزینه های جانبی نیز صرفه جویی کرده باشیم .

مته های چوب چون تنها برای نفوذ در این ماده ساخته می شوند و با توجه به نوع مصرفشان طراحی شده اند و از انواع آن می توان به مته مخروطی ، برگی، مته خزینه و گازرو... اشاره کرد . این مته ها تفاوت اساسی در شکل نسبت به مته های فلزی دارند ؛  مته های فلزی برای ایجاد سوراخ کافیست روی سطح قرار بگیرند و چون مجهز به راهنما هستند ، مته روی کار لیز نمی خورد ؛ ولی مته چوبی اگر قرار باشد شبیه به مته های فلزی ساخته شود روی کار ثباتی برای سوراخ کاری ندارد ؛ به همین خاطر در نوک اکثر مته های چوب ، پیچی فولادی تعبیه شده است تا مته به راحتی در چوب نفوذ کند و لغزشی نداشته باشد .

با توجه به مصرف زیاد انواع مته در سوراخکاری چوب و مصنوعات چوبی ،تنوع این گروه از مته ها نیز نسبت به نوع کاربری بسیار زیاد است ، از انواع مختلف این گروه از مته ها می توان به مته خزینه جهت آماده سازی سوراخ ها قبل از عملیات پیچ کاری ، مته گازور جهت سورخکاری برای نصب انواع لولاهای کابینت ، مته برگی جهت سورخکاری برای نصب قفل های کمدی و…. اشاره کرد . در صنعت چوب مته ها را با توجه به نوع چوب شکل و قطر سوراخ  انتخاب می کنند . در ادامه به معرفی انواع مته چوب می پردازیم تا هنگام خرید مته چوب انتخابی آگاهانه تر داشته باشیم .

انواع مته چوب :

  1. مته برگی  :  در این مته نیش در مرکز کار قرار می گیرد و لبه های مته شروع به ساییدن قطعه کار می کنند ؛ در هنگام کار با این نوع از مته باید فشار به دریل وارد شود تا براده های چوب بتوانند از درون قطعه خارج شوند .
  2. مته گاز رو : این مته جهت در آوردن جای گازرو در MDF کاری مورد استفاده است .
  3. گرد بر چوب : جهت ایجاد سوراخ با قطر بالا روی MDF و بویژه  روی چوب مورد استفاده هستند و عمق بیشتری در قطعه کار ایجاد می کنند .
  4. گرد برMDF  : این گردبر ها عمق کمتری را سوراخ می کنند و همانطور که از اسمشان پیداست بیشتر برای MDF ها مورد استفاده هستند .
  5. مته داگلاس : این مته فرم راست گوشه دارد و هر پوشال گیر آن دارای یک دنده است .
  6. مته کوکس : این مته برای سوراخ کاری چوب های سخت مورد استفاده قرار می گیرد .
  7. مته ایروین : شیار پوشالگیر در این مته به یک عدد کاهش یافته و سریع تر پوشال ها را حین کار خارج می کند .
  8. مته لویس : شبیه به یک میله گرد است که تابیده شده و چهره یک پیچ را بخود گرفته است . تیز بودن لبه های پیچ سطح داخلی سوراخ را کاملا صاف می کند .
  9. مته مارپیچ : رایج ترین نوع مته است که دو طرفه بودن نیش و پوشالگیر آن ویژگی منحصر بفردش محسوب می باشد .
  10. مته خزینه : برای سوراخ کردن محل پیچ کاربرد دارد تا پیچ بعد از سفت شدن در چوب مخفی شود .

 

 برای خرید مته چوب تمامی مته هایی که تا کنون معرفی کردیم بیشتر با دستگاه دریل برقی کار می کنند ، بهتر است بدانید که در زمان های نچندان دور که خبری از دریل های برقی نبود ، دریل های دستی بیشترین استفاده را داشتند و تنها تفاوت آن ها با نمونه های برقیشان جریان الکتریسیته است . دریل های دستی همان کار سوراخ کاری را ولی با سرعتی به مراتب آهسته تر انجام می دهند همچنین نوع خرید و فروش مته  در آن ها متفاوت است ؛ مته های دستی بیشتر دارای دنباله ای به شکل هرم ناقص بوده که تنها در سه نظام مخصوص به خود قرار می گیرند .

نظرات

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...