ساعت زد زیرو

ساعت زد زیرو
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/12 0 نظر

معرفی ساعت زد زیرو

ساعت زد زیرو : هر متخصص در حیطه کار خود برای اینکه بیشترین بازدهی را داشته باشد ، نیازمند استفاده از ابزاری خوب و با کیفیت است . به عنوان مثال یک راننده فرمول یک وقتی قهرمان مسابقات می شود که خودرویی متناسب با آن در اختیار داشته باشد ، یک آشپز چنانچه ابزار و وسایل کاملی نداشته باشد از طبخ برخی غذاها عاجز می شود و یک صخره نورد بدون ابزار و یراق این کار از صعود به بالای دیواره باز می ماند .

در همین راستا با فرض یکسان بودن مهارت ، هوش و تجربه همه متخصصین یک رشته ، بی تردید فردی که دارای ابزار و وسایلی پیشرفته تر است موفق تر بوده و در میان همین افراد نیز کسانی که ابزارشان از خطای کمتری برخوردار است شاخص ترند . اگرچه شاید این مورد در خصوص همه موارد پیرامون ما صادق نباشد چرا که عملاً دقت بسیار بالا در همه جا تاثیر و تغییر محسوسی به وجود نمی آورد اما در موارد متعددی یک میلیمتر ، یک میلی گرم ، یک صدم ثانیه یا کسری از یک سانتی گراد می تواند نتیجه یک آزمایش یا کنش را به کلی تغییر دهد .

دستگاه های CNC به عنوان تراشکارانی هوشمند و رباتیک ، از آن دسته از ماشین آلاتی هستند که در ذهن ما عاری از هرگونه خطا و اشتباهند ، بدین معنی که هر عدد ، رقم ، شکل و طرحی که به آن ها داده شوند به همان ترتیب برای ما به وجود می آورند ، اما نباید فراموش کرد که این وسیله در یک فضای مادی قرار گرفته است ، پس سرما و گرما روی آن اثر گذاشته ، احتمال وارد شدن ضربه به آن وجود دارد ، کاربر انسانی می تواند در کارش خللی ایجاد کند و ده ها عامل دیگری که سبب می شوند تا این وسیله از حالت استاندارد خود خارج شود ، پس می توان گفت که این غول های سازنده نیز نیاز به رسیدگی های مستمر در نحوه انجام کارشان دارند .

 

می دانیم که همه وسیله ها برای کالیبره شدن یا بازگشت به ایده آل ترین وضعیت خود (که معمولاً در خصوص ابزارآلات اندازه گیری به کار می روند ) نیازمند وسیله ای ثانویه هستند تا این نواقص را بر طرف کرده و آن ها را به معیار فعالیتی خود بازگردانند . در همین رابطه ساعت زد زیرو که از آن با نام Z zero setter یا Zero Setting Device هم یاد می شود ، محصولیست که با کمک آن می توان نازل دستگاه CNC را در راستای عمودی اندازه گرفت . این وسیله که می توان وجه تسمیه آن را اندازه گیری محور Z دستگاه فاصله نوک ابزار تا سطح زیرین آن دانسته و همچنین تلمیحی نیز به آزمون z یا خطای استاندارد میانگین در علم آمار دارد ، سبب می شود تا همان یک ذره ذره هایی که پیشتر به آن ها اشاره شد در دستگاه مورد نظر شناسایی شده و توسط اپراتور بر طرف گردد .  ساعت زد زیرو پس از کالیبره شدن می تواند صفر Z قطعه کار یا اختلاف ارتفاع ابزار را در نظر گرفته و بدین ترتیب کار را با حداقل تلورانس و خطا برش دهد .

چنانچه فرض کنیم این ساعت زد زیرو محصولی از مجموعه Dasqua بوده و همانند نمونه ای که در فروشگاه ابزار صنعت 24 (سامانه تخصصی خرید و فروش مته  ) عرضه می شود نمونه عقربه ای - دارای ارتفاع 50 میلیمتر و حساسیت 0.01 میلیمتر باشد ؛ برای کالیبره کردن ساعت زد زیرو ابتدا زبانه اندازه گیری ارتفاع آن را با کمک میلگرد تراش خورده ای که در بسته ساعت وجود دارد تا انتها فشرده تا عقربه مذکور حرکت نموده و سپس متوقف شود . در همین حالت که این نشانگر ایستاده است با چرخاندن صفحه ساعت ، آن را طوری تنظیم می کنیم که عدد صفر دقیقاً پشت زبانه ساعت قرار گیرد . با اثبات صفحه در جای خود ، اینک این محصول که خود آن نیز دارایی ارتفاعی دقیقاً 50 میلیمتری است زیر ابزار دستگاه قرار گرفته و با حساسیت بالای خود ، اندازه دقیق فاصله ابزار تا بستر زیرین صفحه تراش CNC را به نمایش می گذارد .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...