عمق سنج دیجیتالی

عمق سنج دیجیتالی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/01/24 0 نظر

در این یادداشت به معرفی عمق سنج دیجیتالی می پردازیم : 

عمق سنج دیجیتالی : در بررسی کمیت های علمی می دانیم که هفت یکا در SI وجود دارند که از شالوده های اصلی محاسبه ، اندازه گیری و فرمول بندی سایر پدیده های فیزیکی بوده و بیشتر تعاریفی که در فیزیک کلاسیک و نوین داریم در نهایت به هریک از آن ها و ترکیبشان با دیگری ختم می گردند . شاید در بین این هفت عامل که عبارت اند از طول ، جرم ، زمان ، جریان الکتریکی ، دمای ترمودینامیکی ، مقدار ماده و شدت روشنایی ، طول به عنوان یکی از ساده ترین مفاهیم موجود در این لیست و یکی از ابتدایی ترین متغیرهای محاسباتی که در زندگی خود می آموزیم ، پرکاربردترینشان نیز باشد .

در همین رابطه طول (به معنای درازای یک شکل) ، عرض ، ارتفاع ، مسافت ، جابجایی ، محیط ، مساحت ، حجم و بسیار دیگری از کمیت های ابعادی که نامشان به گوش ما خورده است به عنوان پارامترهایی وابسته به این یکای پر اهمیت مطرح هستند ؛ در نتیجه اینکه وقتی در خصوص اهمیت اندازه گیری مقدار وجوه یک وسیله ، کالا یا پدیده سخن می گوییم ، تفاوتی ندارد در خصوص کدامیک از ان ها بحث می کنیم ، بلکه مهم میزان دقت و تلورانس مطلوب ما در این محاسبات می باشد .

عمق به عنوان یکی دیگر از زیرمجموعه های یکای طول ، اگرچه در سایه بسیاری از کمیت های مذکور گرفتار شده است ، کاربرد کمتری دارد و گاه با عناوینی چون گودی ، ژرفا ، ارتفاع یا بلندی از آن یاد می شود ، اما در صنایع بسیار زیادی اهمیتی که عمق و لزوم دقت بالای اندازه گیری آن دارد هیچ کمیت دیگری ندارد . با وجود اینکه عمق می تواند در رابطه فاصله کف آب تا سطح آن (مثلاً در دریا استخر) یا گودالی روی زمین (مثلاً پی یک ساختمان) و ده ها مورد دیگر بکار رود و همچنین با عمق سنج های فشاری یا لیزری اندازه گیری شود ، ولی در اینجا منظور ما عمق قطعات مکانیکی و سخت افزارهایی کوچک می باشد که دقت اندازه گیری در آن ها بسیار مهم است . به عنوان مثال در محاسبه عمق یک چاه ، شاید یک متر اختلاف و این میزان خطای اندازه گیری نیز مهم نباشد ، در حالی که در وسیله دیگری حتی میلیمترها نیز تأثیر گذارند ، پس به عنوان وسیله ای کاربردی در رابطه با حوزه خرید و فروش مته و وسایل اندازه گیری مرتبط با آن ، به بررسی دقیق تر عمق سنج دیجیتالی میکرومتری می پردازیم .

بسیاری از ابزارهای اندازه گیری به منظور در دسترس بودن کاربران ، افزایش علاقه آنان به خرید یا شباهت هایی که در کارکرد دارند ، با یکدیگر اقدام شده و به عنوان یک محصول واحد اما دو کاره مطرح می شوند . به طور مثال کولیس هایی را در نظر بگیرید که انتهای آن ها زبانه ای برای اندازه گیری ارتفاع دارد . اگرچه شاید در هنگام کار با کولیس همه توجه ما معطوف دندانه های بالایی می باشد ، اما در هنگام اندازه گیری عمق یک سیلندر یا بخشی از یک لوله ، این زبانه مورد نظر ماست که با طرز کاری ساده و کاربردی همانند نحوه اندازه گیری با کولیس یا میکرومتر ، عدد مورد نظران را نمایش می دهد .

 هر عمق سنج دیجیتالی با توجه به شرکت سازنده و نوع مدل خود دارای طراحی و افزونه های خاصی می باشد که در نظر داشتن آن ها در هنگام خرید به انتخاب محصولی ایده آل و مناسب برای کار شما می انجامد . مثلاً عمق سنج دیجیتالی Insize چرخی ضامن دار به منظور ثابت نگه داشتن نیرو روی بدنه خود می بیند ، هم به صورت متریک و هم به صورت اینچی اطلاعاتی را در اختیار کاربر قرار می دهد ، دقتی در حد 0.01 میلیمتر داشته و دارای دو گروه اصلی 63 و 32 می باشد . در حالی که عمق سنج دیجیتالی میوموتو علاوه بر این امکانات ، قابلیت تنظیم کردن میله خود از 25 میلیمتر تا یک اینچ را داشته و قریب به 4 سال نیز نیاز به تعویض باتری ندارد . با همه این تفاصیل وجود نمایشگری دیجیتالی وجه اشتراک همه آن ها بوده و سبب می شود تا کاربر برای مشاهده عدد نهایی ، بر خلاف ابزارآلات غیر دیجیتالی متحمل زحمت یا خطا در خواندن نشود .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...