فروش مته چوب

فروش مته چوب
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/07/21 0 نظر

فروش مته چوب : اگر از شما درباره فروش مته چوب سوال شود احتمالاً اولین چیزی به ذهنتان خطور می کند این است که مته های چوب مانند بسیاری دیگر از مته های جنس های دیگر ، میله های فلزی هستند که دارای نوکی تیز بوده و عموماً شیارهای مارپیچی بر روی بدنه آنها وجود دارد .

فروش مته چوب : اگر از شما درباره فروش مته چوب سوال شود احتمالاً اولین چیزی به ذهنتان خطور می کند این است که مته های چوب مانند بسیاری دیگر از مته های جنس های دیگر ، میله های فلزی هستند که دارای نوکی تیز بوده و عموماً شیارهای مارپیچی بر روی بدنه آنها وجود دارد و چرخش سریع آنها بر روی سطح چوب که توسط انواع دریل ها انجام می گیرد باعث می شود که این مته ها در داخل چوب فرو رفته و سوراخی را درون آن ایجاد کنند.

اما این تمام ماجرا نیست و دنیای مته ها دنیای بسیار بزرگتری از چیزی که در ذهن دارید می باشد. در ادامه تلاش می کنیم که به مهمترین انواع مته های چوب و کاربرد آنها در صعنت چوب بپردازیم.

انواع مته ها

مته ها از نظر جنس و آلیاژ ساخته شده ، نوع کاربرد و شکل ظاهری به انواع مختلفی تقسیم می شوند .

مته فولادی


یکی از انواع مته های چوب بر اساس جنس و آلیاژ آنها ، مته فولادی می باشد. این مته ها یکی از پر کاربردترین آنها در صنعت چوب هستند زیرا هم کارایی مطلوبی دارند و هم ارزان تر هستند. بیشترین کاربرد این مته ها برای ایجاد سوراخ بر روی چوب های نرمی همچون نراد انجام می گیرد. نکته حائز اهمیت اینکه مته های فولادی در مواجهه با چوب های سخت و چگال ، داغ کرده و کند می شوند و در واقع نمی توان کارایی مناسبی را از آنها دریافت کرد.

فولاد تند بر


نوع دیگری از مته هایی که در فرایند فروش مته چوب بر اساس آلیاژ آنها دسته بندی می شوند مته های HSS و یا فولاد تند بر می باشند. این نوع از مته های چوب از فولاد های محکمتر و مقاوم تری نسبت به نوع قبل ساخته شده می شوند و همین امر باعث می شود مقاومت بالاتری در برابر حرارت بالا داشته باشند. همچنین از دیگر برتری هایی که مته های Hss نسبت به مته های فولادی یا Steel دارند قابلیت تیز ماندن در مدت زمان طولانی تر است .

از این مته ها علاوه بر چوب ، برای سوراخ کاری فلزات نرمی مانند آلومینیوم و مس و همچنین PVC نیز استفاده می شود. مته های تیتانیوم نیز نوعی دیگر از مته های چوب هستند که با استفاده از عنصر تیتانیوم و با هدف ایجاد اصطکاک کمتر تقویت شده اند. همانند مته های HSS این ابزار سوراخکاری نیز به دلیل استفاده از تیتانیوم در ساختارش دارای عمر بلندتری می باشد و مقاومت بیشتری دارد. 

مته کبالت


اما یکی از مته هایی که دارای مقاومت بسیار بالاتری از تمام این مدل ها می باشد ، در برابر حرارت کاملاً مقاوم بوده و خیلی دیر کند می شود مته کبالت است. مته های کبالت یکی از گزینه های همیشگی در زمان فروش مته چوب از مراکز خرید و فروش مته هستند. این مته ها به دلیل جنسی که دارند علاوه بر چوب های نرم و سخت ، در سوراخ کاری آهن ، بتن و کاشی نیز به کار برده می شوند. 

زاویه شیار مته


علاوه بر جنس و آلیاژ مته ها موارد دیگری نیز وجود دارد که در انتخاب مته مناسب می تواند به شما یاری رساند. یکی از این موارد زاویه های شیارهای مارپیچ روی مته است. شاید تا به حال به این موضوع دقت نکرده باشید اما باید بدانید که مته ها از نظر زاویه شیارهای مارپیچشان به سه دسته تقسیم می شوند. اولین دسته از آنها نوع H نامیده می شود. این نوع از مته ها در راس خود زاویه مارپیچی کمی دارند که در حدود 80 درجه می باشد. از مته های H عموماً به منظور سوراخ کردن فولاد سخت ، برنز و برنج استفاده می شود. 


نوع دیگری از انواع مته های چوب بر اساس زاویه شیار های مارپیچ آنها W نام دارد . این نوع از مته ها زاویه مارپیچی زیادی در راس دارند که 160 درجه می باشد . از موارد استفاده این نوع از مته ها می توان به سوراخ کاری فلزات نرمی همچون مس و آلومینیوم اشاره نمود.

سومین نوع از مته ها بر اساس زاویه های مارپیچ نیز نوع N نام دارد ؛ این مته ها که عموماً به منظور سوراخکاری بر روی سطوح فولاد ریخته گری و چدن مورد استفاده قرار می گیرند دارای زاویه متوسطی در راس هستند که در حدود 118 درجه می باشد .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...