مته مارپیچی

مته مارپیچی
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/02/08 0 نظر

در این یادداشت با مته مارپیچی بیشتر آشنا می شویم .

تا بدین جای کار دانستیم که مته ها به عنوان ابزار آلاتی مصرفی (در عین انجام عملیات تقلیل یافته و از بین می روند) ، عموماً محصولاتی فولادی بوده که با اتصال به سر الکتروموتورها یا دریل های دستی به سوراخ کردن سطوح تحت تنش خود می پردازند . در این میان تنوع ساختاری پدیده هایی که قصد سوراخ کردنشان را داشتیم و همچنین انتظار غیر یکسانی که از خروجی این محصولات پس از عملیات تولید بود سبب می شد تا نتوانیم با یک نوع مته خاص به همه نیاز های خود پاسخ دهیم ، عاملی که باعث شد تا مته هایی با اشکال ، ابعاد ، جنس و کاربردهای گوناگون پا به منصه ظهور گذاشته و بدون به چالش کشیدن مهارت اپراتوران ، هرآنچه که عموم کاربران دریل های دستی بدان نیاز دارند را عرضه نمایند .

مته مارپیچی همانطور که از نامش پیداست ، با ساختار مارپیچی شیارهای خود به عنوان یکی از ابتدایی ترین و در عین حال پرکاربردترین نمونه های موجود در بازار خرید و فروش مته  میان عرضه کنندگان و خریداران این محصولات مبادله می شود . این نوع مته در ساختار ساده خود ، دارای دو سر تیز زاویه دار می باشد که به براده برداری و کندن جزء به جزء ماده تحت عملیات خود می پردازند . وجود این زاویه ها به عنوان ویژگی هایی جدایی ناپذیر از محصولات برنده با کاربرد هایی مشابه سبب می شود تا عمق براده برداری و به تبع آن سرعت پیشروی ابزارها متفاوت باشد ، این در حالیست که می تواند طول عمر یا میزان مقاومت آن ها را نیز دستخوش تغییرات قرار دهد . در نتیجه اینکه این لبه های تیز با داشتن حرکات دورانی فضای پیرامون یک محور مشخص را خالی کرده و در انتها سطح مورد نظر ما را با پیشروی در راستای گرفتن دریل سوراخ می کنند .

اصلی ترین دلیلی که مته مارپیچی به این نام معروف شده است ، وجود رزوه هایی مارپیچ روی آن ها می باشد که در حقیقت مسیر خروج براده ها می باشد . اگرچه اهل فن و افراد دست به آچار به خوبی با این پدیده آشنایی دارند ، اما یادآوری آن خالی از لطف نیست که بگوییم اصلی ترین کاربرد شیارهایی که روی یک مته وجود دارد ایجاد شرایطی برای خروج قسمت های جدا شده از جسم و ورود هوا یا مواد خنک کننده به سر مته می باشد ؛ قابلیتی که چنانچه مهم نبود سبب می شد تا همه مته های با ساختار استوانه ای شکل ساده (بدون خان یا رزوه) تولید شوند .

در ادامه لازم به تأکید است که بسیاری از افرادی که با دریل ها آشنایی داشته و به صورت غیر تخصصی با آن ها کار می کنند ، شاید نام بسیاری از مته های خاص که در همین تارنمای ابزار صنعت 24 عرضه می شوند را نیز نشنیده باشند! اگرچه این سخن اندکی عجیب به نظر می رسد ، اما حقیقتیست که یک دلیل ساده دارد ؛ تنوع در کارایی مته مارپیچی .

 عموم افرادی که به سوراخکاری دیوار ، سطوح چوبی یا دیگر پدیده های محیط پیرامون خود می پردازند ، تنها سوراخ کردن این فضا ، قرار دادن رول پلاک در آن و اتصال شئی ثانویه را در دستور کار خود دارند ، اقداماتی که جملگی با مته های مارپیچی قابل دستیابی هستند ، پس نیازی به شناختن مته گازور ، گردبر ، مرغک ، خزینه و ... ندارند . در نهایت اینکه بی دلیل نیست که نام اینگونه مته ها با ماهیت خود مته در هم آمیخته شده اند و زمانی که از مته ای سخن می گوییم ، اولین شکل آن ها که به ذهنمان خطور می کند همین نمونه های مارپیچیشان می باشد .

همانطور که اشاره شده مته مارپیچی در حقیقت پرکاربردترین عضو خانواده خود می باشد که از مهمترین علل آن می توان به :

  • عدم نیاز به تیز کردن مته و تغییر زوایای نوک آن با توجه به دقت ، سرعت و قدرت مطلوب آن در پیشروی
  • عدم تغییر قطر این محصولات در اثر سنگ زنی
  • قابلیت انتقال سریع و ساده ماده خنک کننده به عمق آن
  • خروج بی دردسر براده ها از کنار این محصول
  • عدم ایجاد اصطکاکی شدید به دلیل وجود فاز مته
  • دسترسی آسان به آن ها
  • قیمت مناسب
  • و کارایی مثال زدنیشان

اشاره کرد . ناگفته نماند که مته ها عموماً دارای دو ساختار کلی استوانه ای و مخروطی شکل هستند که در ابعاد 13 میلیمتری قطر و کمتر از آن در دسته اول و بیشتر از این مقدار در دسته دوم قرار می گیرند .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...