مته چهار شیار

مته چهار شیار
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/15 0 نظر

مته چهار شیار : در مقالات گذشته گفته شد که برای ایجاد حفره و سوراخ کردن هر ماده ، نیازمند محصولی هستیم که از نظر جنسی و ساختاری متناسب با متریال مد نظر ما باشد . در همین خلال گفته شد که چنانچه محصولی از نظر طراحی و ماده اولیه منطبق با استانداردهای فیزیکی ماده ما باشد ، از آن ضعیف تر نبوده و یا در اثر اصطکاک ، تنش و خوردگی از بین نرفته نشکند گزینه قابل اتکایی برای استفاده ما می باشد .

از سویی دیگر گفته شد اگر دارای استحکامی بسیار بیشتر از متریال مورد نظر باشد ، با وجود اینکه می توانستیم کارمان را با محصولی ارزان قیمت تر و با ساختاری ساده تر پیش ببریم ، در هزینه ها اسراف کرده ایم که در بلند‌ مدت با ضرر مالی قابل توجهی روبرو می شدیم ؛ به همین دلیل شناسایی مته ها ، کاربرد هریک و استفاده از آن ها در جایگاه مخصوص خود باعث می میشد تا علاوه بر بهینه شدن هزینه و زمان تولید ، کیفیت آن نیز به بیشینه مقدار خود برسد .

 در همین رابطه نوعی مته به نام مته چهار شیار وجود دارد که به دلیل اینکه نوک آن یا همان قسمت فوقانی که با ماده ثانویه برخورد دارد دارای چهار برآمدگی است به این نام مشهور است .

 

مشخصات مته چهار شیار

 

در ابتدای کار لازم به ذکر است که بگوییم این نوع مته مخصوص دریل های بتن کن می باشد . اگر با ساختار دریل های بتن کن آشنایی ندارید ، باید گفت که این گونه ابزار آلات دارای سیستم بزرگ و پیچیده تری از دریل های معمولی می باشد و با داشتن معمولاً دو دسته تکیه گاه - همانند یک اسلحه سنگین دستی - لرزش فوق‌العاده شدید خود را پس از برخورد با سطح مورد نظر که قصد سوراخ‌کاری آن را داریم به اپراتور منتقل می کند .

شاید بتوان به طور کلی آنها را مدل های ساده‌ای از چکش های تخریب یا برقی معرفی کرد . چکش تخریب یا همان وسیله پرسر و صدایی که با لرزش فراوان و صدای گوش خراش خود به کندن سطوح افقی می پردازد ، چنانچه در ابعاد کوچکتری که برای سطوح عمودی نیز کاربرد داشته و علاوه بر تخریب در راستای سوراخ کردن یا ایجاد تغییرات جزئی روی دیوار به کار می رود ساخته شود ، می ‌توان آن را دریل بتن کن نامید .

 از دیگر ویژگی های مهم بتن کن ها و تفاوت عمده آن ها با چکش های تخریب می توان به خاصیت دورانیشان در حین ضربه زنی اشاره کرد . می دانیم در شیوه های تخریب بتن مورد نظر با حرکت پیستونی و رفت و برگشتی-  تعداد همین ضربه ها در دقیقه توان یک دستگاه را مشخص می‌کند-  ناحیه مورد نظر دستخوش تغییرات قرار می‌گیرد . این در حالیست که در  بتن کن ها این حرکت پیستونی با اندکی حرکت دورانی ترکیب شده و مته مورد نظر ما علاوه بر اینکه حرکتی به عقب  و جلو خواهد داشت  ، در مسیر دایره‌ای شکل نیز به چرخش در می آید که جمله این تحرکات به ایجاد حفره ای دقیق در ساختاری بسیار محکم بتن می انجامد .

این سخت افزارها دارای انواع گوناگون و اشکال متفاوتی در نوکشان بوده که هریک بنا به هدف اپراتور بر روی دستگاه سوار می شوند ، اما در این میان سه نوع SDS پلاس یا مته چهار شیار ، SDS مکس یا مته پنج شیار و همچنین SPLINE یا ستاره ای از محبوب ترین افزونه هایی هستند که بر روی این دستگاه قرار می گیرد .

اگر بخواهیم در خصوص ساختار سرد و سر سخت خود مته چهارشیار صحبت کنیم باید بگوییم که این وسیله با ساختاری بسیار قدرتمند ، صلب و مقاوم دارای آنچنان استقامتی است که می تواند سنگ و مشتقات آن را سوراخ کرده و شیاری به اندازه ارتفاع خود در درون آن ایجاد کند . نکته قابل توجهی که در خصوص این نوع محصولات و خرید و فروش مته چهار شیار وجود دارد  این است که این گونه مته ها همانند ابزار تراش یک ماشین افزار توانایی ایجاد حفره بزرگ بر روی یک قطعه را ندارند ، بلکه تنها می تواند سوراخی با قطر مشخص برای آن ایجاد نمایند که به عنوان مثال این اندازه برای همین مته چهار شیار در حداکثر توانایی خود سوراخی با قطر سه سانتی متر می باشد .

نظرات

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...