مته گازور

مته گازور
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/07 0 نظر

در مقاله هفته گذشته اطلاعاتی در خصوص ماهیت مته های گردبر ، کاربردشان و شرحی اجمالی از ساختار آن ها ارائه شد . همانطور که مشخص است ، این مته ها قادر بودند تا حفره ای به شعاع مورد نظر ما در دل یک جسم ثانویه ایجاد کنند ، حفره ای که سطح زیرین و رویی سطح مذکور را به یکدیگر متصل می کرد . حال فرض کنید دایره مورد نظر ما ، نباید فضای موجود را به کلی از بین برده و مطلوب ما ایجاد استوانه ای تو خالی در دل سطح مذکور تا عمقی مشخص باشد . در چنین شرایطی آیا باز هم می توان از مته گرد بر استفاده کرد ؟

مته گازور : در مقاله هفته گذشته اطلاعاتی در خصوص ماهیت مته های گردبر ، کاربردشان و شرحی اجمالی از ساختار آن ها ارائه شد . همانطور که مشخص است ، این مته ها قادر بودند تا حفره ای به شعاع مورد نظر ما در دل یک جسم ثانویه ایجاد کنند ، حفره ای که سطح زیرین و رویی سطح مذکور را به یکدیگر متصل می کرد . حال فرض کنید دایره مورد نظر ما ، نباید فضای موجود را به کلی از بین برده و مطلوب ما ایجاد استوانه ای تو خالی در دل سطح مذکور تا عمقی مشخص باشد . در چنین شرایطی آیا باز هم می توان از مته گرد بر استفاده کرد ؟

 

اگرچه هیچ کاری " نشد " نداشته و در صنعت هم رسیدن به یک هدف از طرق مختلفی امکان پذیر است ، اما چنانچه می خواهیم فعالیت هایمان در کوتاه ترین زمان ممکن ، به بالاترین کیفیت دست یابد ، ملزم به استفاده از ابزاری مخصوص هستیم ، اما نباید فراموش کنیم که این کار بار مالی بیشتری در پی خواهد داشت . به عنوان مثال فرض کنید می خواهیم مهره ای را از روی یک دستگاه باز کنیم ؛ با توجه به اینکه این مهره آچاری خاص برای باز و بسته کردن صحیح در عین عدم آسیب رسانی به ساختارش نیاز دارد ، می توان با کمک انبر دست نیز این کار را انجام داد ؛ اقدامی که به له شدن موضعی مهره و دفرمه شدن آن در اثر تکرار این عمل منجر می گردد . با توجه به این مثال ، استفاده از آچاری مخصوص امکان باز و بسته کردن آسان مهره را برای ما فراهم می آورد ، وسیله ای که خرید آن ملزم به صرف پول بیشتری می باشد . در نتیجه در خصوص مته گازور و سایر ابزار آلاتی با خروجی مشابه نیز می توانند اهداف ما را پیش ببرند ، اگر زیبایی و صلابت کار برایمان مهم باشد ، ناگزیر به تخصیص بودجه ای بیشتر برای خرید ابزار منحصر بفرد انجام این کار ( مته گازور ) هستیم .

 

عمده کاربرد مته گازور استفاده در مسیر ایجاد یک حفره با عمقی مشخص در دل چوب است ، به همین دلیل تولید کنندگان کمد ، کابینت سازان ، نصابان این محصولات و مجریان دکوراسیون (به عنوان مثال دکور داخلی یک بوتیک که دارای کمدهایی برای نگهداری از البسه می باشد ) از مشتریان ثابت مته گازور می باشند ، چرا که با کمک آن می توانند پایه لولای مخفی درب را بی آنکه از بیرون معلوم بوده و ظاهر نمونه های قدیمی را داشته باشد ، روی کار تعبیه کنند .

در ادامه لازم به ذکر است که مته برگی نیز کاربردی بسیار مشابه با این محصول دارند ، به طوری که گاهی به اشتباه نامشان برای دیگری به کار می رود . در مقایسه این دو مته می توان گفت که وجه تشابه آن ها سوراخکاری منظم تا عمقی مشخص بوده و تفاوتشان نیز قطر و عمق دایره ایست که تولید می کنند ، در نتیجه این محصول مورد نظر ماست که تعیین می کند از کدام نوع آن ها استفاده کنیم ؛ استفاده از برگی برای قطر و ضخامت بیشتر یا مته گازور برای شعاع و عمقی کمتر .

در پایان شاید برایتان جالب باشد که بدانید وجه تسمیه گازور به عنوان مته ای از جنس فولادی یا تنگستن با نوکی الماسه - به رنگرزی نخ و پارچه در زبان فارسی ارتباطی ندارد ، بلکه به دلیل اینکه نام اولین وارد و مصرف کننده این نوع مته در ایران که کابینت سازی را به صورت تخصصی و مدرن انجام می داد "گازور" بود ، نام ذکر شده روی محصول مورد نظر ما مانده و اسم مجموعه فوق را حوزه خرید و فروش مته ماندگار کرده است .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...