مته گردبر سنگ

مته گردبر سنگ
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/04/24 0 نظر

مته گردبر سنگ : مته ها انواع بسیار مختلف و متنوعی دارند. تقریباً می توانیم بگوییم که برای هر نوع جنسی مته خاص آن وجود دارد. از آهن و سنگ گرفته تا چوب و بتن ، همه اینها برای سوراخ شدن نیاز به ابزار و مته مناسب خودشان دارند . در این مقاله قصد داریم به بررسی مته گردبر سنگ بپردازیم که قبل از آن توضیح کوتاهی در مورد طرز استفاده از مته ها و انواع گردبر ها می دهیم.

مته گردبر سنگ : مته ها انواع بسیار مختلف و متنوعی دارند. تقریباً می توانیم بگوییم که برای هر نوع جنسی مته خاص آن وجود دارد. از آهن و سنگ گرفته تا چوب و بتن ، همه اینها برای سوراخ شدن نیاز به ابزار و مته مناسب خودشان دارند . در این مقاله قصد داریم به بررسی مته گردبر سنگ بپردازیم که قبل از آن توضیح کوتاهی در مورد طرز استفاده از مته ها و انواع گردبر ها می دهیم.
مته ها علاوه بر انواع مختلف ، ابعاد ، اشکال و طرح های متفاوتی نیز دارند. دنیای مته ها بسیار بزرگ و متنوع است و تقریباً برای سوراخ کردن هر جنسی از هر نوعی که باشد می توانید در ابزار و یراق فروشی ها و مراکز  
خرید و فروش مته ، ابزار و مته مناسب آن را پیدا کنید.
اگر کمی با نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و یا حتی نقاشی کامپیوتر ( Paint ) کار کرده باشید منظور از اندازه قلم را متوجه می شوید. گزینه ای در این نرم افزارها وجود دارد که با تغییر آن اندازه قلمی که می تواند بر روی عکس مورد نظر اثری بگذارد تغییر می کند. اگر از کوچکترین سایز ممکن قلم شروع کنید و هر بار مقداری اندازه قلم را افزایش دهید و با هر بار افزایش آن ، نقطه ای بر روی تصویر بگذارید به خوبی متوجه مفهوم افزایش اندازه قلم خواهید شد. در دنیای مته ها نیز به همین شکل است و با عوض شدن سایز و ضخامت مته قطر سوراخی که در سطح مورد نظر ایجاد می شود بزرگتر خواهد بود ؛ اما تمام این ها را گفتیم تا مفهوم گردبر را برای شما توضیح دهیم . در واقع گردبرها آخرین و بزرگترین سایزهای سوراخ کردن یک سطح هستند که البته مفهوم آن از یک سوراخ کوچک به یک حفره تغییر پیدا می کند.
گردبر ها مته هایی هستند که برای ایجاد یک سوراخ نسبتاً بزرگ بر روی یک سطح استفاده می شوند. این سوراخ ها برای مصارف متعدد و متفاوتی به کار می آیند که از جمله می توان به نصب چراغهای هالوژن روی سقف ها ، خالی کردن جای پریز و کلید روی سطح سنگی دیوارها ( که با استفاده از مته گردبر سنگ انجام می گیرد ) ، عبور سیم های برق ، کابل و دیگر متعلقات PC از داخل میزهای ام دی اف کامپیوتر و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.
در تعریف فنی گردبرها نوعی از مته ها هستند که دندانه های براده بردار داشته و به واسطه چرخش دستگاه دریل یک سوراخ کاملاً متقارن دایره ای شکل با قطری که متناسب با شماره گردبر است در سطح مورد نظر ایجاد می کنند. گردبرها برای استفاده در سطوح مختلفی تولید می شوند که از جمله می توان به ام دی اف ، چوب ، سنگ ( سرامیک) و فلز اشاره کرد.
گردبرهای ام دی افی همانطور که از اسمشان مشخص است برای ایجاد سوراخ های گرد بر سطوحی با جنس ام دی اف که عموما در کابینت ها مورد استفاده قرار می گیرند تولید می شوند. این مته ها که از آنها به عنوان گردبر هالوژن نیز یاد می شود بیشتر برای سوراخ کاری سقف های کاذب یا کناف به منظور نصب هالوژن ها مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که استحکام تمام انواع گردبرها متناسب با سطحی است که برای سوراخ کاری آن تولید شده اند و به عنوان مثال استفاده از گردبر ام دی اف برای سطوح سنگی به جای استفاده از مته گردبر سنگ می تواند خطرناک باشد و در خوشبینانه ترین حالت باعث شکستن گردبر و یا خرابی دستگاه دریل شما شود.
احتمالاً متوجه این موضوع شده اید که نامگذاری گردبر ها کاملاً حیطه استفاده از آنها را بیان می کند و به طور مثال گردبر چوب برای ایجاد سوراخ بر روی سطوح چوبی استفاده شده و گردبر آهن برای ایجاد سوراخ بر روی سطوح فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. البته به خاطر داشته باشید که در برش سطح های فلزی از دور بالای چرخش دریل فقط برای سوراخ کردن فلزات نرم استفاده کنید و در مواجهه با فلزات سخت حتماً از دور پایین در چرخش دریل بهره بگیرید تا خسارتی به دستگاه و گردبر شما وارد نشود.
در مواردی پیش می آید که مثلاً در هنگام کاشی کاری یک دیوار مجبور می شوید یک سوراخ در یک کاشی به منظور ایجاد پریز یا کلید برق ایجاد کنید. در چنین شرایطی از مته گردبر سنگ یا همان گردبر سرامیک استفاده می شود.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...