مته گردبر شیشه

مته گردبر شیشه
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/05/26 0 نظر

مته گردبر شیشه : در میان اشیاء معمولی اطراف ما ، شیشه ها را می توان شکننده ترین آنها نامید. شیشه ها که خود دارای انواع مختلفی هستند از ظریف ترین جنس هایی می باشند که می توانید در اطراف خود ببینید به شکلی که احتمال شکستن اکثر آنها با کوچکترین ضربه وجود دارد. 

خرید انواع مته دریل 

مته گردبر شیشه : در میان اشیاء معمولی اطراف ما ، شیشه ها را می توان شکننده ترین آنها نامید. شیشه ها که خود دارای انواع مختلفی هستند از ظریف ترین جنس هایی می باشند که می توانید در اطراف خود ببینید به شکلی که احتمال شکستن اکثر آنها با کوچکترین ضربه وجود دارد و به همین دلیل است که وقتی با آنها کار می کنید و مثلاً مشغول تمیز کردن یا حمل کردن آنها هستید با مراقبت بیشتری نسبت به زمانی که مشغول حمل مثلاً چوب هستید این کار را انجام می دهید ؛ یا به عنوان مثال هر چقدر هم شیشه ای نشکن و مقاوم باشد از ایستادن بر روی آن امتناع می کنیم زیرا می دانیم ساختار آن بسیار ظریف است و هر آن احتمال شکستنش وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به معرفی مته گردبر شیشه بپردازیم اما قبل از آن حتماً از خود می پرسید که با توجه به حساسیت و ظرافت شیشه ها نسبت به ضربه مگر می توان شیشه ای را بدون اینکه آسیبی به آن برسد با استفاده از مته سوراخ کرد و یا برشی بر روی آن انجام داد ؟
همانطور که گفتیم شیشه ها انواع مختلفی دارند ؛ شیشه های سکوریت ، ساده ، دو لایه ، مات ، شفاف و غیره از انواع مختلف آنها هستند . مطلبی که دانستن آن بسیار اهمیت دارد این مورد است که شیشه های سکوریت به شدت به ضربه حساس هستند به طوریکه اگر ضربه کوچکی باعث ایجاد ترک ریزی در هر ناحیه از آن شود تمام شیشه در همان لحظه خرد می گردد ؛ در مقابل شیشه های ساده قابلیت انواع برش را دارند و احتمالاً در برخی خانه ها دیده اید که شیشه ای را برای عبور لوله بخاری به صورت گرد بریده اند (که البته الماس ها در پاره ای مواقع این کار را انجام می دهند و نه صرفاً دریل و مته ها) . برش شیشه ها می تواند به دلایل مختلفی انجام گیرد که در اینجا قصد نداریم به این موضوع بپردازیم اما ابزاری که با آن می توانند برش های گردی بر روی شیشه ها انجام دهند مته گردبر شیشه نام دارد که در ادامه آن را معرفی خواهیم نمود.
مته های گرد بر شیشه شکلی تقریباً شبیه به مته های گرد بر جنس های دیگر دارند با این تفاوت که در وسط دایره مرکزی آنها خبری از میله مته نیست و تنها یک استوانه خالی می باشد که بدنه آن از آلیاژ استیل و جنس ضد زنگ تشکیل شده است. لبه های برش این مته ها از الماس ، دیاموند طبیعی یا مصنوعی و همچنین کبالت که در هم جوشیده شده اند تشکیل یافته است. ذکر این مطلب نیز خالی از لطف نیست که این مته های گرد بر تنها و تنها برای استفاده بر روی شیشه ها ساخته شده اند و به هیچ عنوان نمی توان از آنها برای برش متریال های دیگر استفاده کرد ؛ البته عکس این موضوع نیز کاملاً صادق است و به عنوان مثال نمی توان از یک مته گرد بر آهن یا چوب و ام دی اف برای برش زدن یک شیشه استفاده کرد و در صورت انجام چنین کاری تبعاتی مانند خرد شدن شیشه و صدمات جانی برای انجام دهنده این کار پیش بینی می شود.
نکته مهمی که باید به آن بپردازیم این موضوع است که مته گردبر شیشه به هیچ عنوان برای استفاده با دریل های دستی که غیرثابت هستند طراحی نشده و از این ابزار تنها می توان بر روی دستگاه های سوراخکاری ثابتی که بیشتر در تراشکاری ها مشاهده می شوند استفاده کرد. این مته های گرد بر شیشه توانایی سوراخ کردن شیشه با هر ضخامت ممکن را دارند و کار با آن بسیار تمیز بوده به نحوی که در پایان کار هیچ نوع زائده و زبری بر روی شیشه به جای نمی ماند و تنها یک سوراخ تمیز و دقیق بر روی آن به وجود می آید. 
این مته ها که می توان آن ها را در تمام مراکز  خرید و فروش مته به سادگی پیدا کرد باید حتماً در دستگاه های مخصوص سوراخکاری استفاده شوند و لازم است در هنگام کار با آنها از آب برای خنک کردن مته استفاده شود زیرا در غیر این صورت علاوه بر اینکه نمی توانید سوراخ دقیق و تمیزی بر روی شیشه ایجاد کنید بلکه احتمال خرد شدن شیشه و پرتاب شدن تکه های آن به هر سو می تواند باعث ایجاد خطرات احتمالی برای شما و افراد اطرافتان شود.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...