معرفی الماس های تراشکاری

معرفی الماس های تراشکاری
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/01/15 0 نظر

روزی که مولانا مصرع « هر کسی را بهر کاری ساختند » را سرود ، هیچگاه تصورش را نمی کرد که قرن ها بعد قرار است از آن برای مقدمه معرفی الماس های تراشکاری استفاده شود ، اما حقیقت امر این است که این چند کلمه آنچنان معنای کامل و روشنی دارند که به خوبی حق مطلب را ادا کرده و به اندازه ده ها خط پیامی را به مخاطب منتقل می کنند . همانطور که از معنای این شعر بر می آید ، برای انجام هرکاری شخص یا وسیله مخصوصی وجود دارد ، لذا چنانچه در پی حصول نتیجه ایده آلی هستیم ، باید از راه و روش مخصوص آن وارد شویم .

معرفی الماس های تراشکاری : روزی که مولانا مصرع « هر کسی را بهر کاری ساختند » را سرود ، هیچگاه تصورش را نمی کرد که قرن ها بعد قرار است از آن برای مقدمه معرفی الماس های تراشکاری استفاده شود ، اما حقیقت امر این است که این چند کلمه آنچنان معنای کامل و روشنی دارند که به خوبی حق مطلب را ادا کرده و به اندازه ده ها خط پیامی را به مخاطب منتقل می کنند . همانطور که از معنای این شعر بر می آید ، برای انجام هرکاری شخص یا وسیله مخصوصی وجود دارد ، لذا چنانچه در پی حصول نتیجه ایده آلی هستیم ، باید از راه و روش مخصوص آن وارد شویم .

تراشکاری به عنوان یکی از روش های تولید صنعتی ، دارای گستردگی فراوانی می باشد ؛ بدین معنا که هم موادی که تحت تنش این عمل قرار می گیرند دارای تنوع زیادی می باشند و هم تغییراتی که روی این محصولات پدید می آید بیش از یک شمارش سر انگشتی و ساده می باشد . با توجه به این شرایط طبیعیست که برای لایه برداری از سطوح مذکور ، نیازمند ادوات و ابزار آلات مختلفی هستیم که با ویژگی های فیزیکی پدیده تحت برش همخوان بوده و به زبانی عامیانه تر "زور" غلبه بر آن را داشته باشد .

 

اینکه یک تراشکار همه ابزارهای موجود در دنیا در حیطه کار خود را از روی اندازه ، رنگ و ساختار کلی آن ها بشناسد اندکی عجیب به نظر می رسد ، چرا که همانطور که گفته شد اولاً بسیاری از آن ها ارتباطی با کار وی نداشته و عملاً شاید هیچگاه به آن ها نیاز نداشته باشد ، ثانیاً ممکن است هر شرکت سازنده نیز از استانداردهای خاص خود برای معرفی الماس های تراشکاریش استفاده نماید . به همین دلیل نیاز است تا همانطور که در بحث مقاومت های الکتریکی ، هر رنگ و جایگاه آن روی قطعه اطلاعاتی را به سمع کاربر می رساند ، مجموعه های سازنده این ابزار آلات نیز با تعریف و درج اطلاعاتی کلی در قالب اعداد و حروف به ترتیبی خاص ، همه مشتریان خود را از کمّ و کیف کالایی که در دست دارند آگاه نمایند . به همین دلیل به سراغ محصولات مجموعه سندویک (Sandvik) سوئد که در بورش خرید و فروش مته و مجموعه ابزار صنعت 24 قابل دستیابی هستند رفته و با بررسی اطلاعات درج شده روی محصولات مذکور به معرفی الماس های تراشکاری پرداخته ایم .

 

  1. جنس قطعه کار

در معرفی الماس های تراشکاری ، پس از اینکه محصولی از این مجموعه خاص دریافت کردید ، ابتدا به حروف انگلیسی درج شده روی آن توجه کنید که جنس آن را (که ارتباط مستقیمی به ماده تحت تنش دارد) بیان می کند . در همین راستا N  معرف آلومینیوم ، P  معرف فولاد های معمولی ، M معرف فولاد های ضد زنگ ، K معرف چدن ،S  معرف آلیاژ های مقاوم به حرارت و H معرف فولاد های سخت می باشد . گفتنیست که در این تقسیم بندی سختی این محصولات به ترتیب 75 ، 80 ، 180 ، 250 و 350 برینل می باشد ، کمیتی که در مورد آخر 60 راکول خواهد بود . (برینل معیاری برای سختی سنجی فرو روندگی کروی محصولاتی فولادی یا کاربید تنگستنی می باشد . )

 

  1. کاربرد ابزار

در این قسمت حرف C معرف این ویژگیست که این ابزار مناسب لبه های پخ خورده بوده و تواند لبه تیزی ایجاد کند . W مناسب پخ های کوچک با زاویه های تند بوده و S مخصوص پیشانی تراشی می باشد و نهایتاً D ،  V و T هم با زاویه هایی خاص (مثلاً کمتر از 25 یا 22 درجه) می توانند لبه های تیزی ایجاد نمایند .

  1. تلورانس ابزار
  2. شکل براده شکن

همچنین در این معرفی اعدادی نیز روی الماس های درج می شوندکه عدد اول بیانگر سایز اینسرت ، عدد دوم معرف ضخامت آن و نهایتاً عدد سوم مبیّن شعاع انحنای ابزار می باشد . گفتنیست اگر ترکیباتی حروفی مانند PF یا MR روی ابزار نظر شما را جلب کرد ، در معرفی الماس های تراشکاری به ترتیب به معنای پرداخت کاری و خشن تراشی می باشند .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...