میکرومتر

میکرومتر
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/05 0 نظر

میکرومتر : در ریاضیات ، سایر علوم وابسته به آن و هر پدیده دیگری که با اعداد و ارقام سر و کار دارد ، ما همواره با محدوده ای رو برو هستیم که مطلوب ما بوده و موضوع بحث ماست و از سویی دیگر با تعریف این چارچوب بخشی از داده های مورد نظر نیز نادیده گرفته شده و قطع می شوند .

به بیانی ساده تر فرض کنید برای خرید کالایی که 21.500 تومان ارزش دارد ، 500 یا 1500 تومان تخفیف گرفته اید ؛ این کاهش قیمت بدین معنا نیست که همه 1500 تومان ها بی ارزش بوده و می توان آن ها را پرداخت نکرد ،  لذا اینچنین نیست که وقتی سوار تاکسی شدید ، چون این مبلغ را پیشتر تخفیف گرفته اید ، به راننده تاکسی هم پرداخت نکنید .

از سویی دیگر با فرض اینکه قصد خرید محصولی گرانتر را داشته باشید که 21.500.000 تومان بیارزد ، در اینجا هم ممکن است بتوانید مبلغ 500.000 تومان را تخفیف بگیرید که خود هزار برابر تخفیفات قبلی می باشد . این تغییر معیار ها که رابطه مستقیمی با کم و زیاد شدن عدد معامله دارد ، به ما می گوید که این میزان اعداد و ارقام است که حد و حدود خرده های خود را تعیین می نماید . در مثالی دیگر ما هیچگاه طول یک بزرگراه را با سانتیمتر و متر بیان نکرده ، در حالی که اندازه قطر یک لوله را نیز بر حسب کیلومتر حساب نمی کنیم ، در نتیجه به خوبی می توانیم ببینیم که :

  • برای محاسبه خرده و اعشار یک عدد ، ماهیت آن و سطح مطلوب ما مورد توجه قرار می گیرد و
  • برای اندازه گیری هر کمیت و بیان آن به وسیله و یکایی مخصوص نیازمندیم .

با توجه به این مقدمه باید بدانیم که در هر پدیده که مستلزم اندازه گیری و محاسبه می باشد ، این ماهیت عمل و حساسیت آن است که وسیله و یکای مورد نظر را مشخص می کند .  در همین رابطه در آزمایشگاه های اندازه گیری دقیق و شاخه هایی از صنعت که عدم محاسبه بسیار دقیق اندازه ها باعث می شود که نتیجه کار ما اشتباه از آب در آید ، نمی توانیم از خط کشی استفاده کنیم که در بهترین حالت خود اختلافات 1 میلیمتری را نمایش می دهد ؛ لذا در این نقطه است که ابزارهای اندازه گیری دقیق پای به منصه ظهور گذاشته و این وظیفه را به دوش می کشند .

کولیس به عنوان یکی از این وسیله ها که پیشتر در خصوص آن صحبت کرده ایم ، دارای توانایی های زیادی می باشد ( به ویژه اینکه در مدل های ساده ، عقربه ای و دیجیتالی یافت می شود ) ، اما گاهی محدودیاتی مانند عدم همخوانی محصول تحت آزمایش با ساختار صاف کولیس یا توانایی محدود این ابزار اندازه گیری در نمایش اعداد سبب می شود تا به پدیده هایی با کاربرد مشابه اما ساختاری متفاوت بربخوریم .

میکرومتر (Micrometer) به عنوان یکی از این ابزارآلات اندازه گیری دقیق که می توان آن را در سامانه  خرید و فروش مته  ابزار صنعت 24 تهیه کرد ، با ساختاری قلاب مانند ، با تشکیل شدن از یک فکّ ثابت منحنی ، فکی متحرک ، استوانه مدرج یا خط کش ، پوسته مدرج یا ورنیه و همچنین هرزگردی که به جغجغه نیز معروف است ، ساختاری جالب برای اندازه گیری ابعادی میلیمتری را به وجود آورده است . 

با توجه به اینکه در ایران از سیستم اندازه گیری استاندارد و بین المللی (SI) استفاده می کنیم ، بدیهیست که از میان میکرومتر میلی متری و اینچی نمونه اول را بر می گزینیم . طرز کار این نوع وسایل بدین ترتیب است که محصول مورد نظرمان را بین دو فک ثابت و متحرک نگه داشته ، با نزدیک کردن قسمتی که جابجا می شود و فیکس کردن آن ، شرایط اندازه گیری را مهیا می کنیم . روی خط کش میکرومتر ، یک سری نشانه بر روی خطی افقی درج شده و برخی نیز زیر آن هستند که در این تقسیم بندی فاصله بین نقاط بالایی متوالی یک میلیمتر و نقاط پایینی با نقطه بالایی بعد از خود نیم میلیمتر می باشد .

همانطور که در کولیس ابتدا اعداد صحیح را از روی خط کش خوانده و برای یافتن خرده آن به ورنیه متوسل می شدیم ، اینجا هم پس از اینکه حدود مورد نظر بر حسب میلیمتر را به دست آوردیم ، به سمت ورنیه مدور رفته تا با باز و بسته کردن آن ، اندازه دقیق محصول را بدست آوریم . در این بخش که به 50 قسمت مساوی تقسیم شده است (50 قسمت به دلیل اینکه بیشتر از این مقدار بر روی خط کش اصلی قابل مشاهده است ) ، فاصله هر دو نقطه به معنای یک دهم میلیمتر است . به معنایی ساده تر اگر بخواهیم این مفهوم را برای افراد ناآشنا به فن توضیح دهیم ، باید بگوییم که اگر فاصله بین دو میلیمتر متوالی که روی خط کش های ساده وجود دارند را به ده قسمت تقسیم کنیم ، هر بخش آن برابر با دقت میکرومتر مورد نظر ما خواهد بود . حال با تغییر حالت ورنیه ، در لحظه ای که نشانه گر این وسیله با اندازه روی خط کش در یک راستا قرار گرفتند ، اندازه محصول مورد نظرمان به دست آمده است.

نظرات

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...