کولیس خوانی

کولیس خوانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/15 0 نظر

در این مقاله به نحوه  کولیس خوانی پرداخته شده است !

کولیس خوانی : همانطور که در سایر مقالات مربوط به ابزار آلات اندازه گیری ابعاد فیزیکی اجسام مختلف گفته شد ، هر یک از این وسایل دارای خطاهای اندازه گیری می باشند که استنباط خود را از اندازه مذکور با توجه به توانایی هایشان به ما نمایش می دهند . بدیهی است که هرچه دقت اندازه گیری یک وسیله سنجش بیشتر بوده و خطای ابزار مورد نظرمان کمتر باشد ، نتیجه به دست آمده نیز به واقعیت نزدیک‌تر بوده به ما در محاسبات دقیق ،کمک بیشتری می کند . در این راه نباید فراموش کنیم که خطای اندازه گیری با توجه به نیاز ما نیز تعریف می شود و لزومی ندارد تا همیشه از وسیله ای با دقت بالا استفاده کنیم که ماحصل آن عملاً سودی برایمان نداشته باشد .

 به عنوان مثال وقتی شما در پی اندازه گیری جرم یک گونی آرد یا برنج هستید ، نه تنها چند میلی گرم از ماده ای که به دست آورده اید تاثیر زیادی در پولی که خرج کرده اید ندارد ، بلکه شاید چند ده گرم از این محصول نیز به حدی در مقایسه با کالا و وجه مبادله شده ناچیز باشد که طرفین معامله اهمیتی هم به عدم اندازه گیری آن توسط ترازو ندهند . این در حالیست که این امر را نمی توانیم در خصوص اندازه گیری طلا و جواهر آلات نیز صادق بدانیم ، چرا که در این نوع مشاغل ذره ذره یک کالا ارزشمند بوده و عدم اندازه گیری دقیق آن ممکن است صد ها هزار تومان به نفع یا ضرر فروشنده یا خریدار باشد ؛ لذا این ماهیت کار و اهمیت اعداد و ارقام است که به ما می گوید باید از چه معیاری برای سنجش کمیت ها استفاده کنیم .

 این مقدمه از این رو گفته شد که بدانیم کولیس ها با دقت های مختلفی که در بازار  خرید و فروش مته و سایر ابزار آلات وجود دارند ، هرکدام متناسب حرفه یا کاربردی خاص بوده و تنها در صورتی که کاربری نیازمند اندازه گیری دقیق یک محصول است باید به این وسایل متوسل شود . کولیس های ورنه ای که در بازار ایران وجود دارند ، عموماً یا دارای دقتی 0.05 هستند و یا 0.02 . پر واضح است که اعدادی که ورنیه این محصولات نشان می دهند ، مضربی از این اعداد هستند ، پس اگر اندازه ای خارج از محدوده تعریف شده برای هریک به دست آوردید ، اندازه گیری خود را تکرار کنید ، چرا که عدد به دست آمده اشتباه می باشد .

برای کولیس خوانی دقیق ، پس از اینکه جسم مورد نظر ما را میان دندانه ‌های کولیس قرار داده و از تماس کامل دندانه ها با محل اتکای جسم اطمینان یافتیم ، باید توجه داشته باشیم که ابتدا چه اعدادی عدد صحیح - به نمایش درآمده است و سپس "دهم" هایی که بر روی خط کش معمولی قابل مشاهده است است را در نظر می گیریم .

 تا اینجای کار که ابعاد جسم مورد نظر را بر حسب میلیمتر به دست آورده ایم ،  اقداماتی انجام داده ایم که می توانستیم آن را با کمک خط کش های معمولی نیز محقق کنیم ، اما برای اینکه بتوانیم ابعاد کوچکتر این محصول را نیز بدست بیاوریم باید به خود ورنیه مراجعه کنیم . در راه کولیس خوانی اگر صفر ورنیه میان دو عدد قرار گرفت ، به دلیل اینکه عدد مطلوب ما کرانه پایین بوده و اندازه مورد نظرمان از حد بالایی فراتر نرفته است ، عدد کوچکتر را انتخاب می کنیم  (مثلاً بین 33 و 34 ، عدد 33 میلیمتر را انتخاب می کنیم) . پس از این مرحله برای کولیس خوانی باید توجه خود را معطوف ورنیه کنیم . برای این کار خطوط ورنیه را با دقت نگاه می کنیم و اولین جایی که با خطوط اندازه خط کش اصلی هم راستا بودند را بر می گزینیم . این عدد هرچه که بود خرده مورد نظر ماست و با اضافه کردن آن به عدد اولیه ، می توانیم اندازه دقیق شئ مورد نظرمان را به دست آوریم .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...