کولیس و ریزسنج

کولیس و ریزسنج
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/07/07 0 نظر

کولیس و ریزسنج : اگر از شما سوال شود که چه وسیله ای را برای اندازه گیری طول یک جسم کوچک انتخاب می کنید احتمالاً اولین پاسخ هایی که در ذهنتان خطور می کند خط کش یا متر می باشد اما این سوال در مقابل افرادی مانند تراشکاران و دیگر افرادی که در کارگاه های صنعتی مشغول به کار هستند و برای اندازه گیری های دقیق

کولیس و ریزسنج : اگر از شما سوال شود که چه وسیله ای را برای اندازه گیری طول یک جسم کوچک انتخاب می کنید احتمالاً اولین پاسخ هایی که در ذهنتان خطور می کند خط کش یا متر می باشد اما این سوال در مقابل افرادی مانند تراشکاران و دیگر افرادی که در کارگاه های صنعتی مشغول به کار هستند و برای اندازه گیری های دقیق به ابزاری کاربردی تر از خط کش و متر نیازمندند پاسخ متفاوتی دارد. این افراد به واسطه اینکه به ابزاری نیاز دارند تا دقت آن بیشتر و دقیق تر از میلیمتر باشد از ابزاری مثل کولیس و ریزسنج استفاده می کنند که در ادامه به معرفی این ابزار که دسترسی به آن از طریق مراجعه به مراکز خرید و فروش مته امکان پذیر است خواهیم پرداخت.

کولیس چیست؟


کولیس ابزاری است که برای اندازه گیری واحد طول مورد استفاده قرار می گیرد و حداقل اندازه گیری آن یک دهم میلیمتر می باشد که این بدان معناست که دقت این دستگاه بسیار بیشتر از خط کش و متر است. به طور کلی کولیس ها از 5 قسمت تشکیل شده اند . اولین قسمت تشکیل دهنده آنها شاخک های بلندی هستند که به منظور اندازه گیری ابعاد خارجی اجسام مختلف طراحی شده اند. شاخک های کوچکی نیز در پشت همان شاخک های بزرگتر قرار دارند که دومین بخش تشکیل دهنده ریزسنج محسوب می شوند. این شاخص های ثانویه به منظور اندازه گیری قسمت های داخلی اجسام مورد استفاده قرار می گیرند. سومین بخش بدنه کولیس و ریزسنج  قسمت عمق سنج آن است که مانند خط کشی بلند از بالا تا پایین ابزار را در بر گرفته است.
چهارمین قسمت از بدنه کولیس درجه بندی است که با دو دقت میلیمتر و اینچ بر پشت قسمت عمق سنج درج شده است. درجه بندی ورنیه هم آخرین قسمت از بدنه کولیس می باشد که می توان گفت تنها بخش مکانیکی و محرک این ابزار محسوب می شود.

انواع کولیس


اولین و معروف ترین نوع از ریزسنج ها همان کولیس ورنیر ها هستند. از این ابزار در بیشتر کارگاه ها ، آزمایشگاه ها و مشاغلی مانند تراشکاری استفاده می شود. جالب است بدانید که نام این دستگاه از روی نام مخترع آن که یک ریاضی دان موفق بود و مقیاس ورنیر را برای اولین بار ثبت نمود گرفته شده است. از کولیس ورنیر ها برای اندازه گیری قطر داخلی و قطر خارجی اجسام مختلف و همچنین عمق آنها (عموماً تا اندازه 30 سانتی متر ) استفاده می شود.
نوع دیگری از ریزسنج ها ، کولیس عقربه ای نام دارند. به صورت کلی نوع کار و ماهیت اصلی این نوع کولیس کاملاً مشابه با کولیس ورنیر است و تنها تفاوت این دو ابزار در این است که در ساختار بدنه کولیس به جای درجه بندی خطی در قسمت درجه بندی ورنیر، یک عقربه برای نمایش اندازه تعبیه شده است. این عقربه به واسطه چرخش یک چرخ دنده بر روی یک سطح دندانه دار کار خود را انجام می دهد. 

دیگر مدل های کولیس


از دیگر انواع کولیس و ریزسنج می توانیم به جدیدترین آنها اشاره کنیم که کولیس دیجیتال نام دارد. این کولیس که می توان گفت آخرین نسخه از این ابزار می باشد به جای عقربه یک صفحه نمایشگر بر روی خود دارد و میزان عددی طولی که اندازه می گیرید را بر روی نمایشگر نشان می دهد. این نوع از کولیس ها به طور معمول از دیگر انواع آنها دقیق تر هستند و عموماً دقت آنها در حد یک صدم میلی متر می باشد. همچنین از دیگر ویژگی های کولیس دیجیتال می توان به این موضوع اشاره کرد که نمایشگر این ابزار می تواند مقدار طول را بر اساس واحد های مختلف مانند متر ، اینچ ، فوت و غیره نمایش دهد. جالب است بدانید که برخی از مدل های مختلف کولیس دیجیتال قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارند و از این طریق می توانند اطلاعات اندازه اجسام مختلف را مستقیماً وارد فایل اکسل کنند.
نوع دیگری از کولیس نیز وجود دارد که کمتر برای اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد. کولیس جنی یا پرگاری نمونه ای از ریزسنج ها می باشد که در بیشتر مواقع برای ایجاد خط و نشانه بر روی چوب یا فلز استفاده می شود. با به کار گیری این کولیس می توانید فواصل مختلف را با هم مقایسه نمایید و یا اینکه بخشی از چوب یا فلز مورد نظر را برای برش علامت دار کنید.

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...