گیج اندازه گیری برو نرو

گیج اندازه گیری برو نرو
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/21 0 نظر

در این یادداشت با گیج اندازه گیری برو نرو بیشتر آشنا می شویم .

گیج اندازه گیری برو نرو : اندازه قطعات صنعتی در پروسه ساخت آن ها از اهمیت فراوانی برخوردار است ، چرا که کوچکی یا بزرگی ابعاد مذکور که خود جزئی از یک کل بزرگتر می شوند سبب می شود تا این محصول وظیفه ایده آل و تعریف شده برای آن را به خوبی انجام ندهد و نهایتاً به ورود خسارت های مالی و جانی به کاربرش منتهی شود . به همین دلیل قطعاتی که در صنعت ساخته می شوند به دقت بررسی شده تا پس از اینکه دارای اندازه های استاندارد بودند وارد خط تولید محصولات یا انتقال به حلقه بعدی زنجیره تامین شوند .

درهمین رابطه همیشه نمی‌توان محصولاتی را دقیقاً به همان ابعادی که مد نظر ماست ساخته و اندازه گیری کرد ؛ چرا که در مواردی ممکن است مواد اولیه تولید دچار انبساط و انقباض شده ، دستگاه دچار خطا باشد ، سیستم های اندازه گیری کالیبره نباشند ، خطای انسانی در آن دخیل باشد ، همه جامعه آماری در دسترس نباشند ، سنجش همه آن ها هزینه زا و وقتگیر باشد ، برخی از محصولات در این فعل و انفعالات و آزمایش های مخرب از بین بروند و ... که همه این عوامل ارزیابی تک به تک نمونه ها را دشوار می کند .

از سوی دیگر همواره لزومی هم ندارد تا محصول مورد نظر ما بسیار دقیق هم اندازه گیری شده و تلورانس ویژگی فیزیکی مد نظر ما به صفر میل کند . به عنوان مثال در بحث اندازه گیری مقدار خوراکی هایی که به صورت روزانه در اطراف خود میبینیم و استفاده می کنیم - مثلاً یک بسته چیپس  - وزنی که برای آن در نظر گرفته شده است را با مثبت - منفی عددی مشخص ( که خطای مجاز بسته بندیست ) بیان می کنند که به ما می گوید وزن این محصول ممکن است به اندازه خطای گفته شده بیشتر یا کمتر از وزن اصلی محصول باشد . وجود این اعداد که عملاً شاید برای مصرف کننده مهم نبوده و کاهش یا افرایش آن هم تاثیری در سیاست های کلی یک مجموعه غذایی نداشته باشد سبب می شود تا فردی زحمت اندازه گیری دقیق این مقدار و تنظیم جرم بسته ها روی عددی خاص را به خود ندهد ، چون انجام این کار ضرورتی نداشته و به هزینه ، زمان و انرژی مصرف شده برای این کار نمی ارزد .

 

با ورود به مبحث صنایع و اندازه گیری قطعات صنعتی می دانیم که نمی توانیم همانند خوراکی ها از این اندازه چشم ‌پوشی کنیم و مشخصات عددی محصول مورد نظر ما هم نباید از حد مشخصی بیشتر یا کمتر باشد ؛ از سوی دیگر تعداد نفرات و انرژی لازم برای برای اندازه گیری تک تک محصولات با کولیس و سایر ادوات سنجش دقیق را هم نداریم ، به همین دلیل نیاز به ابزار دیگری داریم تا به ما در این کار کمک کند .

این محصول که گیج اندازه گیری برو نرو یا Go-NoGo نام دارد ، به جای اینکه با اعداد و ارقام ویژگی های یک محصول را به ما نشان دهد ، از طریقی کیفی و عینی به ما می گوید که محصول مورد نظر توانایی پاسخ به نیاز های ما را دارد یا خیر .

گیج اندازه گیری برو نرو یا دارای دو سر با شعاع متفاوت است و یا به کلی از دو قسمت مجزا تشکیل شده است و در مراکز خرید و فروش مته به فروش می رسد  که در هر دو حالت محصولی مانند شفت را از آن عبور می دهد . این محصول باید از حفره بزرگتر رد شده و از سوراخ کوچکتر عبور نکند ، بدین معنا که از حد بالا کوچکتر است و از حد پایین بزرگتر ؛ حال اگر از دو حفره عبور کند به دلیل کوچکی بیش از اندازه مردود شده و اگر از هیچ یک عبور نکند ، به دلیل بزرگی بیش از اندازه باید به مسیر پرداخت مجدد بازگردد .

گیج اندازه گیری برو نرو تنها در یک اندازه با اسلوبی ثابت ساخته نمی شود ، با این حال می توان از گیج های توپی یا Plug برای اندازه گیری قطر داخلی یک سوراخ و گیج رینگی یا Ring برای نمونه خارجی آن ، گیج دهانه اژدری یا Snap برای کنترل ضخامت ، گیج تخت یا Groove برای کنترل شیار و نهایتاً گیج اندازه گیری برو نرو توپی برای کنترل ابعاد سوراخ و نمونه اژدری - رینگی برای کنترل شفت نام برد . نا گفته نماند که گیج هزارخاری یا Spine/Serration و رزوه یا Thread نیز به ترتیب برای کنترل پروفیلی با همین نام و رزوه های داخلی یا خارجی استفاده می گردند .

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...