گیج بلوک

گیج بلوک
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/28 0 نظر

گیج بلوک نوعی سیستم اندازه گیری است که قریب به یک قرن پیش به شکل امروزی خود اختراع شده و مورد استفاده قرار گرفت . این محصول به عنوان الگویی صلب هنوز هم معیار اصلی اندازه گیری های فراوانی در سراسر جهان می باشد ، چرا که آن ها نسبت به خیلی از ابزار ها ارزانتر هستند و به دلیل موجود بودن در اندازه های کوچک محدودیت های ابزار های دیگر را در کاربرد ( مانند استفاده در جایی که دست انسان به سادگی در آنجا نمی تواند حرکت کند و یا حتی چشم قادر به دیدن نیست) ندارند .

 شاید با خود فکر کنید که گیج بلوک ها در مقابل سیستم های اندازه گیری حال حاضر حرفی برای گفتن ندارند ولی بهتر است تا در این مورد حقیقت را بگوییم ؛ آن ها به دلیل استحکام بیشتر و پیچیدگی های کمتر در ساخت توانسته اند هنوز که هنوز است به عنوان استاندارد اصلی برای اندازه گیری ها بکار روند . همان گونه که از نام گیج بلوک بر می آید اجسامی بلوک مانند هستند که با ابعاد دقیق و با کیفیت بالایی ساخته می شوند  تا بتوان آن ها را به صورت جداگانه و یا در کنار هم برای اندازه گیری و یا درجه بندی قطعات تولید شده ، ابزار های ماشین آلات و حتی بلوک های دیگر استفاده کرد . سطوح گیج ها به نحوی ساخته می شود که کاملاً مسطح و موازی با یکدیگر باشند ، تا فرد این امکان را داشته باشد که با کنار هم قرار دادن آن ها گیجی در اندازه ای متفاوت از سایز های اصلی را بسازد . روش ساخت به نحوی است که وقتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند نوعی جوش میکروسکوپی بین آن ها ایجاد می شود و به طور موقت گیج ها را به یکدیگر می چسباند ؛ ضخامت لایه چسبندگی چیزی در حدود 25 نانومتر است ، بنابراین نیازی به لحاظ کردن آن در اندازه گیری ها وجود ندارد . شرکت های سازنده آن ها را در مجموعه های 9 تا 90 عددی می سازند تا افراد بتوانند با داشتن تعداد بیشتر ، ترکیبات متنوعی را برای رسیدن به طول های بزرگتر در اختیار داشته باشند .

 

شکل و قابلیت های انواع گیج بلوک ها

آن ها بیشتر به شکل مستطیل و با دو وجه یا سطح اندازه گیری مقابل هم می سازند ، این سطوح به قدری پرداخت شده اند که کاملاً صیقلی هستند و می توان توازن بالایی را بینشان مشاهده کرد به طوری که طول گیج با اندازه اسمی نقش گرفته روی آن تا حدود زیادی برابر است . گیج بلوک ها را از موادی چون فولاد ، سرامیک و کاربید تنگستن می سازند . بلوک های سرامیکی انتخاب خوبی برای آزمایشگاه های متالوژی که در آن ها از دما های ثابت استفاده می شود هستند ، این نوع مقاومت بالایی در برابر ساییدگی از خود نشان می دهند و ضریب حرارتی شان نزدیک به فولاد است ، با این حال اگر از نوع سرامیکی در کنار گیج های فولادی استفاده کنید ، ممکن است دچار خطا در اندازه گیری شوید . در مقابل بلوک های فولادی قرار دارند که در مقابل تغییرات دمایی واکنش از خود نشان می دهند ، این ویژگی سبب می شود تا بتوان گیج های فولادی را در کنار یکدیگر استفاده کرد ؛ چرا که همه آن ها به یک اندازه در مقابل دمای محیط تغییر می کنند و در نتیجه خطا های اندازه گیری ناشی از تغییر دمای محیط را به حداقل خواهند رساند . نوع کاربید تنگستن دارای مقاومت بالا در برابر ساییدگی و زنگ زدن نسبت به گیج های فولادی می باشد ، ولی ضریب انبساط حرارتیش در مقابل فولاد به نصف کاهش یافته است .

 

نحوه مراقبت از گیج بلوک

  1. بعد از هر بار استفاده آن ها را با پارچه نرم نخی کاملاً تمیز کنید
  2. اطمینان حاصل کنید که گیج ها دارای هیچ گونه شکستگی و یا خراشیدگی روی سطوح خود نباشند
  3. سعی کنید تا از بالشتک های ابری برای حمل آن ها درون جعبه خود استفاده کنید
  4. اگر می دانید که بلوک ها قرار است در شرایطی قرار گیرند که ممکن است خراشیده و یا آسیب ببینند بهتر است تا از محافظ بلوک به این منظور استفاده کنید .
  5. بیش از هر ابزار اندازه گیری دیگری به مراقبت از آن ها بپردازید ؛ چرا که گیج ها کاربردی ترین ابزار در اندازه گیری ها هستند .

در نهایت گفتنیست که شما می توانید این گیج بلوک ها را در مجموعه ابزار صنعت 24 به عنوان سامانه خرید و فروش مته تهیه نمایید . 

 

نظرات

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...