انواع آچار آلات و کاربرد آنها

انواع آچار آلات و کاربرد آنها
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/05/07 0 نظر

اگر شما به صورت حرفه ای با ابزار آلات سروکار دارید، قطعا به طیف گسترده ای از آچارها نیز احتیاج پیدا خواهید کرد؛ اما اگر جعبه ابزار را فقط برای رفع نیازهای ضروری در خانه نگهداری میکنید، یک یا چند نوع آچار کاربردی تر میتواند برای شما کافی باشد؛ اما برای این که بدانید، کدام یک از انواع آچار میتواند نیازهای شما را برآورده کند و هر نوع آچار برای استفاده در چه شرایطی کاربرد دارد خوب است در این مقاله با ما همراه باشید. علاوه بر آچارها، انواع ابزار دیگر نیز بسیار ممکن است در کارگاه ها، خصوصا کارگاه هایی که تولیدی قطعات و وسایل صنعتی هستند، تراشکاری ها از دیگر ابزارها نیز استفاده می شود. برخی از این ابزارها وسایل اندازه گیری هستند که ساعت اندیکاتور دیجیتال، میکرومترها و ... از انواع آن هستند. 

انواع آچار‌آلات و کاربرد آن‌ها

اگر نگاهی به جعبه ابزار خود بیندازید قطعا نوعی آچار را در وسایل خود پیدا خواهید کرد، چرا که آچار به عنوان یکی از ابزار مهم و کاربردی محسوب می‌شود که در شرایط مختلف می‌تواند کار شما را راه بیندازد. ساخت اولین آچار حداقل به قرن 15 میلادی بر می‌گردد و این قدمت طولانی نشان از اهمیت بالا و کاربردی بودن آن دارد. آچار ، ابزاری است که برای سفت‌ کردن و یا باز‌ کردن اتصالات پیچ و مهره به کار می‌رود، در واقع آچار با ایجاد یک گشتاور مناسب، باعث چرخش پیچ می‌شود که این کار جهت شل و سفت کردن پیچ، مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما نکته مهم این است که با توجه به مورد استفاده آچار و محدوده فضایی که دسترسی داریم، به انواع مختلفی از آچار احتیاج داریم که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند؛ در‌‌نتیجه در ادامه مقاله به معرفی انواع آچار پرداخته و کاربرد هر یک را توضیح خواهیم داد.

آچار دوسر‌تخت

آچار تخت، دارای یک قسمت و یا دو قسمت باز C مانند در دو سر خود می‌باشد، اگر دو سر آن به شکلC  باشد آچار دوسر تخت نامیده می‌شود؛ از این نوع آچار برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌هایی که فقط می‌توانید به کناره‌های پیچ دسترسی داشته باشید استفاده می‌شود، در واقع برای فضاهای باریک‌تر و محدودتر استفاده از آچار تخت گزینه مناسبی می باشد؛ اگر آچار شما دوسر تخت باشد، هر سرآن برای استفاده از یک سایز پیچ و مهره مناسب می باشد، یعنی با یک سر آن می‌توانید پیچ و مهره ها با سایز بزرگتر را بچرخانید و سر دیگر برای چرخاندن پیچ و مهره‌های کوچک‌تر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 آچار دوسر‌ رینگی

آچار رینگی، آچاری است که در یک یا دو سر خود قسمت حلقه مانندی دارد که به دور پیچ و مهره قرار گرفته و در باز و بسته کردن پیچ مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگر دو سر آچار دارای حلقه باشد آچار دوسر رینگی نامیده می‌شود که حلقه‌ها هر کدام سایز متفاوتی داشته و برای پیچ‌هایی با سایز‌های مختلف به کار برده می‌شوند. کاربرد آچار‌های رینگی، زمانی است که شما به محدوده وسیع‌تری در اطراف مهره دسترسی داشته و می‌توانید دورتادور مهره را توسط آچار احاطه کنید، هم‌چنین زمانی که مهره به علت فشار و فرسودگی طولانی داخل سطح موردنظر فرو رفته باشد، استفاده از آچار رینگی کمک قابل توجهی در باز کردن پیچ می‌کند؛ در داخل حلقه‌های آچار رینگی گوشه‌هایی به صورت شش ضلعی و یا هشت ضلعی طراحی شده‌‌است که به‌ترتیب برای باز و بسته کردن پیچ‌های شش ضلعی و مربعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بعضی از انواع آچار‌های رینگی دارای دسته خمیده هستند که در این صورت امکان ایجاد خراش بر روی سطوح کاهش می‌یابد.

 آچار یک‌ سر تخت یک سر رینگ

 همانطور که از اسم این آچار مشخص است، شما با داشتن یک آچار می‌توانید از مزایای هر دو نوع آچار تخت و رینگی بهره‌‌مند شوید؛ در واقع یک سر این آچار، حلقه مانند و سر دیگرشC  مانند است و هر دو سر آن با سایزی یکسان برای استفاده از یک سایز پیچ و مهره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 آچار فرانسه

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که چرا کسی یا چیزی که همه کاری از دستش بر می‌آید به آچار فرانسه معروف می‌شود؛ شاید به این دلیل که در میان همه انواع آچار، آچارفرانسه کاربردی‌ترین آچار محسوب می‌شود و شاید اگر قرار باشد در جعبه ابزار خود تنها یک آچار داشته باشید قرعه به نام آچار فرانسه می‌افتد؛ در واقع این آچار به علت قابلیت تنظیم شدن به دور مهره برای پیچ‌هایی با سایز‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در طول کار ممکن است بعد از چند بار چرخاندن آچار به دور مهره، نیاز به سفت کردن مجدد پیچ تنظیم آچار داشته باشید تا از سر خوردن آچار در دستتان جلوگیری کنید. این نوع آچار معمولا برای مصارف لوله‌کشی و یا شل و سفت کردن اجزای شیر‌آلات استفاده می‌شود.

 آچار آلن

این آچار که در واقع آچار شش‌گوش نام دارد، یک میله فولادی L شکل است که به جای این‌که به دور مهره قرار گیرد، سر بلند آن در مرکز مهره قرار گرفته و با گرفتن سر دیگر آچار و چرخاندن آن، مهره را سفت کرده و یا آن را باز می‌کنیم؛ در صورت کوتاه بودن دسته آچار برای چرخاندن، می‌توان از میله‌های افزایش طول استفاده کرد؛ هم‌چنین نوع دیگری از آچار آلن وجود دارد کهT  شکل می‌باشد و به همین ترتیب عمل می‌کند.

 آچار جغجغه ای

 بعضی از انواع این آچار شباهت زیادی به آچار ترکیبی یا یک سر تخت یک سر رینگ دارد اما کاربرد آن کاملاً متفاوت است؛ انواع دیگری از آن نیز مشابه آچار بکس می‌باشد. در این نوع آچار، حلقه به دور مهره قرار گرفته و با چرخش دست، مهره باز و بسته می‌شود؛ تفاوتی که این آچار با سایر آچارها دارد، این است که به دلیل ساختار خاص و مکانیزم چرخشی آن، برای هر بار چرخاندن نیازی به برداشتن و قرار دادن دوباره آچار به دورمهره نیست و پیوسته چرخاندن آچار سبب باز و بسته شدن مهره می‌شود، در نتیجه زمانی که بخواهید مجموعه‌ای از  پیچ و مهره‌ها را با سرعت بالا باز و بسته کنید، آچار جغجغه‌ای گزینه مناسبی می‌باشد؛ هم‌چنین در این نوع آچار امکان تعویض سری ها موجود می‌باشد.

 آچار بکس

در این نوع آچار که معمولاً به شکل مجموعه به فروش می‌رسد، یک دسته و تعدادی سری با سایزهای مختلف وجود دارد. در انتهای آچار یک قسمت استوانه‌ای وجود دارد که سری‌های مختلف داخل آن قرار گرفته و سپس دور مهره قرار می‌گیرند و با چرخاندن دسته، باعث باز و بسته شدن مهره می‌شوند. این آچار هم مانند آچار جغجغه‌ای نیاز به برداشتن سری  از دور مهره و اتصال مجدد ندارد، درنتیجه سرعت کار را بالا می‌برد؛ هم‌چنین با داشتن این آچار با سری‌های مختلف، دیگر نیازی به داشتن آچارهای متعدد نخواهید داشت.

 آچار خطی

این آچار، شکلی بین آچار دو سر تخت و آچار دوسر رینگی دارد، چرا که بر خلاف آچار رینگی هر دو سر آن به صورت تخت می‌باشد، از طرفی بر خلاف آچار تخت دهانه‌های C مانند دو طرف آن به حدی گشاد هستند که کامل به دور پیچ و مهره چفت می‌شوند؛ زمانی از این آچار استفاده می‌شود که پیچ و مهره‌ها از فلز نرم‌تری ساخته شده باشند، زیرا این آچارها بیشترین منطقه از سرپیچ و مهره را پوشش می‌دهند و حداکثر تماس را با آن دارند، در نتیجه احتمال واردآمدن آسیب به سر فلزی نرم‌تر را به حداقل می‌رسانند.

 آچار لوله‌گیر یا آچار شلاقی

این آچار به نوعی به آچار فرانسه شباهت دارد. در قسمت سر این آچار، گیره اره مانندی قرار دارد که برای گرفتن لوله‌ها و یا لوازمی که شکل گرد دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد اما وجود دندانه‌هایی درگیره این آچار باعث ایجاد خراش بر روی سطوح مورد استفاده می‌شود.

 آچار ترک یا آچار گشتاور

همان‌طور که می‌دانید، زمانی که قصد باز وبسته کردن پیچ و مهره‌‌ای را داشته باشیم از آچار  استفاده می‌کنیم اما در بعضی موارد مانند فعالیت‌های مکانیکی و یا در صنعت اتومبیل سازی، نیاز به بستن پیچ تا حد خاص و معینی می‌باشد، در نتیجه سفت کردن بیش از حد مانند عدم استحکام کافی پیچ، باعث ایجاد خطراتی می‌شود؛ بنابراین استفاده از آچاری ضروری است که بتواند گشتاور ویژه و معینی در جهت سفت کردن ایجادکند تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

 آچار دندانه ای

این نوع آچار در یک انتهای خود گیره‌ای دندانه‌دار دارد و انتهای دیگر آن تخت است، به علت شباهت آن به دهان تمساح، در انگلیسی به آچار تمساحی معروف است. استفاده از این آچار در گذشته بیشتر مرسوم بوده اما امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، هم‌چنین امروزه برخلاف گذشته که برای سرهای مربعی مورد استفاده قرار می‌گرفت، برای سرهای شش‌گوش قابل استفاده است.

آچار طبلی

 این آچار همان‌طور که مشخص است، برای کوک کردن آلات موسیقی از جمله طبل مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای مصارف دیگر قابل استفاده نیست، هم‌چنین این آچار به شکل مربعی ساخته می‌شود.

آچار شمعی

این نوع آچار که به نوعی هم به آچار بکس و هم آچار جغجغه‌ای شباهت دارد، فقط برای برداشتن و یا سوار کردن شمع اتومبیل که در حالت عادی از دسترس خارج است کاربرد دارد. این آچار در دوسر خود دارای دهانه می‌باشد.

آچار لوله آتشفشانی

این نوع آچار نیز تنها برای کارکرد ویژه‌ای ساخته شده است و همان‌طور که از نامش مشخص است، تنها برای باز و بسته کردن لوله آتشفشانی به کارمی‌رود؛ سر این آچار دارای حلقه پنج‌ضلعی است که با  شکل خاص دریچه روی لوله آتشفشانی که آن هم پنج‌ضلعی است، مطابقت پیدا می‌کند.

آچار چرخ

این آچار به شکلX  می‌باشد که تنها برای باز و بسته‌کردن پیچ‌های چرخ اتومبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ دارای 4 کاسه در 4 جهت خود می‌باشد که هر‌کدام برای یک سایز مهره مناسب است.

 آچار کلاغی

این آچار به علت داشتن فک قابل تنظیم نوعی آچار فرانسه محسوب می‌شود و مانند آچار شلاقی یا لوله‌گیر، تنها برای فعالیت‌های لوله‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 آچار مهره

این نوع آچار که دارای دو حلقه در دو سر خود می‌باشد به آچار استخوان سگ نیز معروف می‌باشد؛ دو حلقه آن دارای سایزهای متفاوتی هستند و تنها برای استفاده در دوچرخه کاربرد دارد.

آچار اسپوک

این آچار برای دستکاری در فشار چرخ مورد استفاده قرار می‌گیرد، هم‌چنین دارای دسته کوتاهی می‌باشد تا بتواند به‌ راحتی در پره‌ها و میله‌های چرخ جا‌ شود.

آچار اسپود یا بیلچه

این نوع آچار، یک طرفش تخت و سر دیگر آن حالت میخ دارد. امروزه با وجود آچار کلاغی، این آچارکمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ تا قبل از آچار کلاغی از این آچارها در فعالیت‌های لوله‌کشی استفاده می‌شد؛ امروزه از سر میخ‌ مانند این آچار برای ردیف‌کردن پیچ‌ها و از سر تخت آن برای محکم کردن آن ها استفاده می‌شود.

 آچار فشاری

این آچار که توسط برق یا هوای فشرده شده کار می‌کند به آچار هوا یا اسلحه‌ی هوا معروف است، هم‌چنین با ایجاد گشتاور بالا، در بیشتر فرایندهای باز و بسته کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به علت قابل تنظیم نبودن گشتاور آن‌ها، برای فعالیت‌هایی که نیاز به دقت بالا دارند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 دسته حدیده

این آچار فقط برای استفاده در فرز و حدیده کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای مصارف دیگر کاربرد ندارد. این آچار در دونوع نر و ماده ساخته می‌شود که نوع نر آن برای ایجاد رزوه در مهره و نوع ماده آن برای ایجاد رزوه در پیچ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 آچار چکش‌خور

این آچار در یک سر خود دارای حلقه است و در سر دیگر دارای زائده مربعی شکل می‌باشد که به عنوان چکش مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در واقع زمانی که بخواهیم پیچی را بسیار سفت کنیم و یا یک پیچ خیلی سفت را باز کنیم، می‌توان از قسمت چکش مانند برای ضربه زدن و در نتیجه بازکردن یا بستن پیچ استفاده کرد.

 آچار سرعتی

این آچار به نوعی آچار بکس با سری قابل تعویض محسوب می‌شود که به جای آچار جغجغه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در این نوع آچار هم می‌توان بدون در‌آوردن آچار از مهره، آن را باز و بسته کرد و همین امر باعث بالا رفتن سرعت کار می‌شود اما نکته منفی آن شکل خاص آچار است که فضای زیادی را اشغال می‌کند، هم‌چنین بیشتر برای اتومبیل و در تعمیرگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آچار پین

این آچار نیز برای کاربرد ویژه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در واقع آچار پین برای باز و بسته کردن نوعی پیچ به نام spanner که از دو سوراخ تشکیل شده، استفاده می‌شود و در موارد دیگر کاربرد ندارد، هم‌چنین علت طراحی چنین پیچ‌هایی، این است که به خاطر شکل منحصر‌به‌فردی که دارند، هرکس امکان باز کردن آن را نداشته‌باشد.

آچار حوضه

این آچار به علت ساختار خاصی که دارد در باز و بسته کردن پیچ و مهره‌های زیر سینک و یا تعویض شیر آب بهترین گزینه می باشد، چرا که در فضایی که دسترسی محدود به پیچ دارید، می‌توانید به کمک این آچار یک سر آن را به پیچ متصل کنید و با گرفتن قسمت انتهایی آچار، از فاصله دور‌تر آن را بچرخانید.

آچار تسمه‌ای

این آچار همان‌طور که از نامش مشخص است، دارای بندی شبیه به تسمه است که عمدتاً از جنس لاستیک است؛ با قرار دادن این بند به دور جسم مورد نظر، می‌توان آن را باز و بسته کرد. این آچار به طور عمده در مصارف عمومی مانند باز کردن در یک بطری بزرگ و یا باز کردن فیلتر‌های روغن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آچار ستاره‌ای

 این آچار به دلیل داشتن سر ستاره‌ای شکل به این نام معروف شده‌است، در‌نتیجه برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌هایی با مقطع ستاره‌ای شکل به کار برده می‌شود.

 آچار زنجیری

 این آچار دارای زنجیری می‌باشد که با قرار گرفتن دور جسم مورد نظر، باعث باز و بسته شدن آن می‌شود. این آچار برای کار با لوله‌های صنعتی و تجهیزات در سایزهای بزرگ‌تر به کار می‌رود.

 انبر‌قفلی

 انبر قفلی عمدتاً به عنوان یک ابزار کمکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در قسمت انتهایی انبار قفلی، مهره‌ای قرار دارد که با چرخاندن آن می‌توان دهانه آن را تنظیم کرد و سپس قفل نمود، برای مثال زمانی که بخواهید مهره‌ای را باز کنید، اگر پیچ دچار چرخش شود، از سمت دیگر با انبر قفلی گرفته می‌شود تا از لغزش جلوگیری شود.

 3 نکته در مورد خرید آچار

 1- بهترین آچارها، آچارهایی هستند که دارای آلیاژ کروم و وانادیوم می‌باشند، در واقع آبکاری با کروم، از زنگ‌زدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

2-هنگام خرید آچار به طول دسته آن توجه کنید؛ برای مثال، آچارهای دسته بلند در فضایی که دسترسی محدود است، کاربرد مناسب نداشته و گزینه خوبی نخواهند بود.

 3- اگر به صورت مرتب از آچار استفاده می‌کنید، بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید و مجموعه‌ای از آچار با سایز‌ها و انواع مختلف تهیه کنید تا برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

 سخن پایانی

درنهایت، بهترین گزینه برای انتخاب آچار، گزینه‌ای می‌باشد که بتواند نیاز شما را برآورده کند، در نتیجه ابتدا مشخص کنید که آچار مورد نظر شما، به عنوان یک ابزار تخصصی برای کاربرد ویژه‌ای مورد نیاز است و یا صرفا به عنوان یک ابزار عادی در جعبه ابزارتان محسوب می‌شود؟ با پاسخ به این سوال و سپس مطالعه در مورد انواع آچار، به سادگی می‌توانید بهترین آچار را متناسب با نیازتان تهیه و انتخاب کنید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...