خرید انواع مته دریل| آشنایی با انواع مته ، گردبر و معرفی بهترین انواع مته

خرید انواع مته دریل| آشنایی با انواع مته ، گردبر و معرفی بهترین انواع مته
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/18 12 نظر

برای کار با دریل قبل از هرچیز باید با ساختار دریل و همچنین کاربرد انواع مته ها آشنا بود، چرا که مته به عنوان جزئی جداناپذیر از دریل محسوب می شود که بسته به حجم سوراخکاری و سطح مورد نظر به اقسام گوناگونی تقسیم میشود. ابزار صنعت 24 در این مقاله سعی دارد اطلاعات مفیدی را در زمینه انواع مته و گردبر به کاربران ارائه دهد. 

مطمئنا برای شما هم پیش آمده که بخواهید برای سوراخ کردن وسیله ای از دریل استفاده کنید که این کار ممکن است به صورت یک حرفه دائمی برای شما باشد و یا موقتا برای راه انداختن بعضی نیازهای روزمره تان باشد، در هر صورت نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که با انواع مته و کارکرد دریل آشنایی داشته باشید تا بتوانید به شیوه درست از این ابزار کاربردی استفاده کنید. 
ابزار صنعت 24 در تلاش است تا با معرفی انواع مته و گردبر آگاهی کاربران را برای افزایش مهارت استفاده از دریل و انواع مته ارتقاء دهد.  درصورتی که مایل به مشاهده قیمت انواع مته دریل هستید، از قیمت "مته" دیدن فرمایید. 

 

              مته های ته گرد                         

                              مته های ته گرد                                           مته های سوپر بلند                                 مته های دنباله کونیک کبالت دار 

 

                        مته های دنباله کونیک کبالت دار                                                             مته های ته گرد  

                                   مته های دنباله کونیک                                                                                  مته های ته گرد کبالت دار 

 

قیمت انواع مته دریل و معرفی انواع مختلف مته

1- مته الماسه

علت نامگذاری این مته زایده هایی است که در سر آن وجود دارد نوک این مته عموماً از جنس فولاد کاربید است در نتیجه از دوام و سختی بالایی برخوردار است اما این مته به طور خاص برای سوراخ کردن انواع مصالح مانند سنگ، بتن کاشی و سرامیک کاربرد دارد و اگر برای سوراخ کردن فلز به کار رود سر آن ذوب شده و میسوزد نکته مهم در استفاده از این مته این است که در هنگام سوراخکاری از دریل چکشی استفاده شود.

مته الماسه

2- مته کبالت

5 درصد این نوع مته از کبالت ساخته شده است و برای سوراخکاری اجسام آهنی، فولادی و استیل، تیتانیوم و... کاربرد دارد علت استفاده از این مته این است که سوراخ کاری آهن آلات و فلزات حرارت بالایی ایجاد می‌کند و کبالت مانع سوختن مته می‌شود. آلیاژ مورد استفاده آلیاژ HSS-CO بوده که حاوی کبالت است. کبالت موجود سبب افزایش سختی و همینطور مقاومت به حرارت بالای مته می گردد. 

مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر         مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر

      مته ته کونیک کبالت دار 10mm              مته ته کونیک کبالت دار 10/5mm              مته ته کونیک کبالت دار 11/5mm          مته ته کونیک کبابلت دار 12mm

 

   مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر

    مته ته کونیک کبالت دار 12/5mm       مته ته کونیک کبالت دار 13/5mm        مته ته کونیک کبالت دار 14mm       مته ته کونیک کبالت دار 15mm

 

مشاهده دیگر محصولات مته های دنباله کونیک کبالت دار

خرید ساعت اندیکاتور دیجیتال 

 

3- مته کونیک

مته های دنباله کونیک یا مورس،  با قطر بیشتر برای سوراخکاری های وسیع فلزات مورد استفاده قرار می گیرد و چون مته با سطح بیشتری از کار در تماس است حرارت بالاتری تولید می شود که احتیاج به خنک کردن مته می باشد همچنین بهتر است هنگام استفاده از مته دنباله کونیک از دور پایین دریل استفاده شود. 

 

   مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر

          مته ته کونیک 32mm                           مته ته کونیک 33mm                  مته ته کونیک 34mm                    مته ته کونیک 35mm

   مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر مته ته کونیک کبالت دار 10 میلیمتر

           مته ته کونیک 40mm                        مته ته کونیک 42mm                      مته ته کونیک 43mm                         مته ته کونیک 49mm

 

مشاهده دیگر محصولات مته های دنباله کونیک 

 

4- مته ته گرد چیست؟ 

مته ها از نظر قسمت انتهایی به چند دسته تقسیم می شوند. ته گرد، کونیک، چهار شیار، پنج شیار و... از انواع ان ها هستند که هر کدام در آلیاژهای مختلف تولید می شوند. مته های ته گرد از انواعی هستند که مقطع قسمت انتهایی ان ها گرد بوده و مناسب دستگاه های دریل خانگی هستند. 

مته ته گرد HSS 1 mm     مته ته گرد HSS 1 mmمته ته گرد HSS 1 mmمته ته گرد HSS 1 mm

      مته ته گرد HSS 1mm                                     مته ته گرد HSS 2mm                          مته ته گرد HSS 3mm                     مته ته گرد HSS 4mm 

 

مشاهده دیگر محصولات مته های ته گرد 

 

5- مته ته گرد کبالت دار

مته های ته گرد کبالت دار از انواع دیگر مته های ته گرد هستند که در آلیاژ آن ها 5 درصد فلز کبالت وجود دارد. فلز کبالت یک فلز دیرگداز است و مقاومت به دمای بالا را برای این نوع از مته ها به ارمغان می آورد. 

 

مته ته گرد کبالت د ار مته ته گرد کبالت د ار مته ته گرد کبالت د ار مته ته گرد کبالت د ار

      مته ته گرد کبالت دار 0/2 mm              مته ته گرد کبالت دار 0/3mm              مته ته گرد کبالت دار 0/4 mm           مته ته گرد کبالت دار 0/5mm 

 

مشاهده دیگر محصولات مته های ته گرد کبالت دار 

 

6- مته چوب  

این مته به علت نوک تیز بودن برای سوراخ کردن چوب و ام دی اف کاربرد دارد و به علت قیمت پایین مقرون به صرفه تر از مته های آهن هستند.

مته چوب

7- مته فلز

این مته برای سوراخ کاری فلز هایی مانند مس، آلومینیوم و روی کاربرد دارد همچنین برای سوراخکاری های عمومی مانند گچ، پلاستیک و چوب استفاده می شود اما به علت عدم استفاده از کبالت در این مته برای سوراخ کاری آهن توصیه نمیشود.

مته فلز

 

8- مته برگی

این نوع مته برای سوراخ کاری چوب مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به مته چوب سوراخ کاری را با حجم بیشتری انجام می‌دهد در این نوع مته در حین سوراخکاری باید به دریل فشار وارد کرد تا هنگام تراشیدن جسم مورد نظر پوشال آن را خارج کند.

مته برگی

 

9- مته گرانیت

این نوع مته برای سوراخ کاری سنگ های گرانیت و بعضی دیگر از سنگ ها کاربرد دارد با توجه به قدرت مند بودن این سنگ مته مورد استفاده نیز باید قدرتمند باشد و به علت ایجاد حرارت هنگام سوراخکاری باید به کمک آب یا مواد خنک کننده مته را خنک نگه داشت همچنین در هنگام استفاده از این مته مانند مته الماسه باید از حالت چکشی دریل استفاده کرد.

مته گرانیت

 

10- مته گازور

در صنعت کمد سازی و کابینت سازی و ام دی اف از لوله هایی به نام لوله گازور یا لولای مخفی استفاده می شود برای نصب یا درآوردن این لولا ها از مته گازور استفاده می‌کنند.

مته گازور

 

 

 

 

خرید انواع مته از سایت ابزار صنعت 24

11- مته آلومینیوم

این نوع مته برای سوراخ کاری فلزات نرم مانند آلومینیوم، برنج و مس کاربرد دارد از نظر شکل ظاهری به علت داشتن شیارهایی به عمق زیاد مانع ذوب شدن مته می‌شود همچنین هنگام استفاده از این مته بهتر است از دور بالای دریل استفاده شود.

مته آلومینیوم

 

12- مته مرغک

این مته دارای شکل استوانه ای می باشد که می توان از هر دو سر آن برای سوراخ کردن یا براده برداری کردن در زاویه 60 درجه استفاده کرد.

مته مرغک

 

13- مته 4 شیار

این نوع مته جهت سوراخ کردن انواع سنگ و بتن کاربرد دارد و حداکثر قطر سوراخ کاری با آن قطر 30 میلیمتر است همچنین این نوع مته در سه سایز ارائه می شود مته های چهار شیار مشهور به چهار الماس نسبت به انواع معمولی خود کارایی بسیار بالاتری دارند.

مته 4 شیار

 

14- مته 5 شیار

این نوع مته تقریباً همانند مته 4 شیار است با این تفاوت که قطر سوراخ کاری آن وسیع تر است همچنین سر الماسه بزرگ تر و قوی تری دارد و برای دستگاه‌های پنج شیار مورد استفاده قرار میگیرد.

مته 5 شیار

 

15- مته خزینه

این نوع مته  در صنعت کابینت سازی و ام دی اف و در سوراخ کاری چوب کاربرد دارد.

مته خزینه


نکات ایمنی کار با چکش ها

 


 

16- مته آهن کوتاه

برتری این مته نسبت به  انواع دیگر در کاهش احتمال شکستن آن هنگام سوراخکاری میباشد که آن هم به علت کوتاه تر بودن ارتفاع آن میباشد همچنین برای سوراخکاری قطعات نازک فلزی به کار میرود.

مته آهن کوتاه

 

17- مته آهن بلند

تنها تفاوت این مته با مته آهن کوتاه  اندازه ارتفاع مته است که باعث می شود برای سوراخ کاری قطعات فلزی با عمق بیشتر کاربرد داشته باشد و اینکه احتمال شکستن آن حین کار بیشتر می‌شود که به همین دلیل توصیه می شود هنگام کار با این مته از دور پایین دریل استفاده شود.

مته آهن بلند

 

18- مته کاجی یا پله ای

این نوع مته برای سوراخکاری های فلزی و چوبی کاربرد دارد، به دلیل فرم خاص آن هر مقدار از مته وارد جسم مورد نظر شود سوراخ وسیع‌تری ایجاد می‌کند در نتیجه بدون نیاز به تعویض مته می توان اندازه مته مورد نظر را به دست آورد.

مته کاجی یا پله ای

خرید انواع مته از سایت ابزار صنعت 24

گردبر و انواع آن

گردبرها ابزاری برای سوراخ کاری و برش های دایره ای می باشند که بر اساس سطح مورد نظر نام متفاوتی به خود میگیرند، abzarsanat24.com در ادامه این مقاله به معرفی انواع گردبر ها میپردازد.

1- گردبر ام دی اف

این نوع گرد بر ها برای برش های دایره ای بر سطوح چوبی و ام دی اف کاربرد دارند، در ابعاد و اندازه های مختلف موجود می باشند اما از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار نیستند در نتیجه در صورت استفاده برای قطعات فولادی برای قطعاتی با فولاد پر آلیاژ و استحکام مکانیکی کم مورد استفاده قرار میگیرند.

گردبر MDF

 

2- گردبر چوب

این نوع گردبر ها همانند گرد بر ام دی اف در سوراخکاری و ایجاد برش های دایره ای با ابعاد و عمق متفاوت در چوب کاربرد دارد اما نسبت به گرد بر ام دی اف از عمق بالاتری برخوردار است.

گردبر چوب

 

3- گردبر سرامیک

به کمک این گردبر ها می‌توان برش‌های دایره‌ای بر روی اجسامی مانند سرامیک، گچ، سفال، چینی و کاشی ایجاد کرد.

گردبر سرامیک

 

4- گردبر استیل

برای ایجاد برش های دایره ای در کلیه فلزات آلیاژی و آهن و استیل کاربرد دارد.نکته حایز اهمیت این است که هنگام استفاده به سالم بودن سه نظام توجه شود، همچنین برای سوراخکاری فلزات نرم از دور بالای دریل و هنگام سوراخکاری فلزات سخت از دور پایین دریل استفاده شود.

گردبر استیل

 

5- گردبر شیشه

این نوع گرد بر برای ایجاد برش های دایره ای بر روی شیشه کاربرد دارد.

گردبر شیشه

 

در پایان سایت abzarsanat24.com میکوشد تا با ارائه انواع مته و دیگر ابزار کاربردی با مناسب ترین قیمت و هم چنین ارایه مطالب متعدد در جهت افزایش آگاهی و مهارت کاربران موثر واقع شود.

خرید انواع مته از سایت ابزار صنعت 24

نظرات

رضارجبی
۱۳۹۹/۱۲/۰۲۰۰
پاسخسلام.خسته نباشین.فرق بین مته چهارالماس ودوالماس درچیست؟وکدوم بهتر است؟وچرا؟
شایان شاه
۱۳۹۹/۰۹/۰۳۰۰
پاسخبسیار مفید و عالی بود واقعا ممنون
عزیز درویش اقاجانی
۱۳۹۹/۰۶/۱۹۰۰
پاسخممنون از اطلاعات مفید و آموزنده.به شخصه خیلی استفاده کردم.انشالله که همیشه موفق و پایدار باشید.امین
رامین اقازاده
۱۳۹۹/۰۳/۲۵۰۰
پاسخلایک دارین. لطفا از جنس و الیاژ ابزار ها هم در توضیحاتشون مطالب مختصری بنویسین. مرسی از گردانندگان سایت
میر صالح طباطبایی
۱۳۹۹/۰۴/۲۱۰۰

سلام و عرض ادب 

ممنونم از پیشنهادتون ، حتما به زودی مقاله در رابطه با الیاژ ابزار ها اضافه میکنیم .

روزتون خوش 

امیر
۱۳۹۹/۰۲/۱۱۰۰
پاسخخیلی خوب بود ممنون از وقتی که گواشتین
میر صالح طباطبایی
۱۳۹۹/۰۴/۲۱۰۰

با عرض سلام خدمت شما مخاطبین عزیز.

خواهش میکنم ، خدا رو شکر که به مقالات ما به دردتون خورد .

موفق باشید .

 

سیدمحمد برقعی
۱۳۹۹/۰۱/۱۰۰۰
پاسخسلاملطفا جهت تشخیص انواع مته تدضیحات بیشتری مرقوم فرمایید تا ماهم که اصلا فنی نیستیم بتوانیم مته خود را بیابیممتشکر
میر صالح طباطبایی
۱۳۹۹/۰۴/۲۱۰۰

سلام و عرض ادب 

در رابطه با مته و انواع انها ، قبلا مقاله داخل سایت نوشته شده ، باز هم اگر توضیحات بیشتری خواستید تماس بگیرید من در خدمتتون هستم .

روز خوش 

کارمند 57
۱۳۹۸/۰۶/۲۳۰۰
پاسخبا سپاس از مطلب جالبتون...خیلی استفاده کردم
سعید خلج
۱۳۹۸/۰۶/۱۶۰۰
پاسخدرود برشما اطلاعات باارزشی درمورد مته ارائه دادید
پایدار
۱۳۹۸/۰۱/۲۲۰۰
پاسخسلام ممنون از مطالب خوبتوناگر در مورد کیفیت و تفاوت انواع دریل هم مطلب بزارید ممنون میشم.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 27

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...