معرفی کامل اکسپنشن بولت به صورت کامل

معرفی کامل اکسپنشن بولت به صورت کامل
چکیده این مطلب : انتشار : 1401/02/21 0 نظر

اکسپنشن بولت متصل کننده هایی هستند که جهت استفاده در مصالح ساختمانی طراحی گردیده اند و نیروی نگه دارنده را از طریق انبساط و در واقع اصطکاک به وجود می آورند. دو نوع انکر اکسپنشن یا انکر انبساطی وجود دارد: 1) منبسط شده (pre-expanded)  و 2) منبسط شونده (un- expanded).

اگر با صنعت ساخت و ساز سروکار داشته باشید، می‌دانید که در صنایع از ابزار مختلفی استفاده می‌شود. گاهی اوقات ابزارهای کوچک نقش موثری در نصب سازه‌های مختلف دارند. انکر بولت‌ها یکی از همین ابزار‌ها هستند که برخلاف اندازه‌ کوچکشان، مسئولیت مهمی دارند. بسیاری از مهندسان تفاوت انکر بولت، اکسپنشن بولت و رول بولت را نمی‌دانند و گاهی این سه را به جای یکدیگر به کار می‌برند. در این مطلب تخصصی از ابزار صنعت همراه ما باشید تا در خصوص این موضوع صحبت کنیم و اطلاعات بیشتری در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم.

اکسپنشن بولت چیست؟

 

نوعی از انکرهای مکانیکی می باشند که فرآیند گیر هاکردن آن در بتن، باز شدن قسمت انتهایی آنهاست. این بولتها با منبسط شدن داخل سوراخ بتن گیر کرده و نصب میشوند. در حقیقت اغلب انکرهای مکانیکی فلزی در این دسته قرار میگیرند. پس تا اینجا مشخص شد که اکسپنشن بولتها، یکی از انواع انکربولتها می باشند. داستان واژه رول بولت اما شنیدنی ست. انکر منبسط شده داخل یک سوراخ پیش ساخته ی فشرده وارد شده و به دلیل برآمدگی در بدنه ی انکر، عامل نگه دارنده در آن اعمال نیروی فشاری می باشد انکر منبسط شونده و یا از قبل گسترش نیافته بعد از داخل شدن به سوراخ پیش ساخته و سفت گردیدن شروع به انبساط میکند و عملیات اتصال صورت می گیرد.

اکسپنشن بولت

 برای مطالعه "تازه های تکنولوژی ابزار" کلیک کنید.

تفاوت اکسپنشن بولت با انکربولت و رول بولت چیست؟

 

در ابتدا باید گفت که واژه انکر کلی ترین واژه این دسته است و شامل تمامی تجهیزات اتصال به بتن میشود. انواع رول بولتها و اکسپنشن بولتها، چسبهای کاشت بولت و میلگرد و رولپلاگهای پلاستیکی در این دسته بندی جای میگیرند. اکبر بولت در لغت به تمامی میله های رزوه شده ای که در ماده پایه (اغلب بتن) کاشته میشوند، گفته میشود. ممکن است این بولتها با انواع چسبهای بتن و یا رزینهای کاشت آرماتور (انکرهای شیمیایی) با بتن درگیر شده باشند و یا با یک مکانیزم درگیر شونده انبساطی (اکسپنشن بولتها). رول بولت ها با دارا بودن یک غلاف منبسط شونده در انتهای آن باعث ایجاد نیروی نگهدارنده و مقاومت کششی برای اتصالات در بتن می گردد. ظرفیت باربری انکر منبسط شونده غلافی بسته به جنس و برند آن متفاوت می باشد و میتوان در طیف وسیعی از اتصالات در بتن استفاده نمود. این انکرهای مکانیکی در اتصالات سازه ای نیز کاربرد فراوانی دارند. این محصول در 9 قطر مختلف و در طول های متفاوت ساخته شده است تا بتواند همه نیاز های مختلفی که در صنایع و بتن ها وجود دارد را پوشش دهد. این انکر ها ساخته شده از فولاد کربن روی اندود شده، گالوانیزه ی گرم و استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) ساخته شده و در دسترس هستند. انکر های باربری سنگین و پرقدرت نوعی دیگر از این مدل انکر می باشند که از ظرفیت باربری بسیار بالایی برخوردارند.

اکسپنشن بولت

دلیل اختلال در اتصال انکر بولت ها چیست؟

 

  1. گاهی اوقات دیده شده که بتن، صفحه و انکر بولت آسیب ندیده‌اند اما انکر بولت از جای خود خارج شده است. در این شرایط یعنی زمان محاسبه قطر و عمق کاشت اشتباهی از سوی شما یا مهندسان دیگر رخ داده است.
  2. اگر صفحه فلزی ضعیف شده باشد، دچار آسیب‌دیدگی و شکستگی می‌شود.
  3. اگر بتن تحمل وزن بار را نداشته باشد ترک می‌خورد یا حتی به دو نیم شکسته می‌شود.
  4. اگر نیروی وارد شده زیاد باشد، باعث شکستگی فولاد می‌شود.

اکسپنشن بولت

 برای مطالعه "خرید اینترنتی مته چوب" کلیک کنید.

تفاوت قیمتی انکر بولت و اکسپنشن بولت

تفاوت قیمتی این دو نوع‌ انکر بسته به نوع آن دارد و این‌ که انکرها از چه نوع شیمیایی یا مکانیکی باشند قیمت آن‌ها نیز متفاوت است و انواع و مدل های مختلف دارد.
انکرهای شیمیایی تقریباً از قیمت حدوداً تقریبی برابر برخوردار هستند اما انکر های مکانیکی که اکسپنشن ها یک دسته از آن‌ها می‌باشد  بسته به ضخامت آن‌ها و عمق آن‌ها متفاوت می‌باشد و همچنین این‌که آیا این انکرها توسط عایق‌های پوشش داده‌شده باشند یا نه که اگر از پوشش روی  برای آن‌ها استفاده شده باشد قیمت آن‌ها نیز بالاتر می‌رود و چون جنس آن‌ها از نوع آهن می‌باشد قیمت آن‌ها با ارز کم و زیاد می‌شود و تمامی این موارد بر روی قیمت آن‌ها تاثیر گذار می‌باشد.

اما در کل اکسپنشن های منبسط شده چون برای پایه‌های ضعیف‌تر استفاده می‌شود قیمت پایین‌تری نسبت‌ به اکسپنشن های منبسط شونده دارند نه چون‌ که برای پایین پایه‌های ضعیف‌تر تحمل میزان تحمل آن‌ها نیز به نسبت پایه‌های سخت‌تر کاهش پیدا می‌کند و جنس و موادی که برای این نوع انکر ها استفاده می‌شود متفاوت است.

سخن آخر

در این مقاله تمام تلاشمان را کرده‌ایم تا اکسپنشن بولت را به صورت کامل شرح دهیم و تفاوت انکر بولت، اکسپنشن بولت و رول بولت را توضیح دهیم. امیدواریم بعد از خواندن این مطلب اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورده باشید و بتوانید از آن در کار خود استفاده کنید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...