کولیس دیجیتالی

کولیس دیجیتالی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/01 0 نظر

کولیس دیجیتالی یا ریزسنج دیجیتالی یکی از دقیق ترین ابزار های اندازه گیری مخصوصاً در صنعت قطعه سازی می باشد . در این مقاله با ما همراه شوید تا به معرفی آن بپردازیم .

کولیس وسیله ای برای اندازه گیری قطر داخلی و خارجی وسایل و قطعات مختلف است . برای اولین بار یک فرانسوی به نام "پیر ورنیه" وسیله ای را برای اندازه گیری که بر اساس اختلاف بین دو تقسیم بندی مختلف کار می کرد را اختراع کرد تا بعد ها نام کولیس به آن تعلق گیرد . به این صورت که اگر دو طول برابر را به تقسیمات مساوی تقسیم کنیم و آن ها را در مجاورت یکدیگر قرار دهیم ، تمام خطوط تقسیمات در روبروی یکدیگر باشند و اگر تقسیمات با هم برابر نبودند خطوط در مجاورت یکدیگر قرار نگیرند .

در واقع اختراع پیرورنیه را می توان به عنوان پایه ای برای ساخت کولیس های دقیق تر امروزی چون کولیس دیجیتالی به حساب آورد . کولیس ها صرف نظر از نوعشان ، ابعاد را به طور مستقیم و با دقت بالایی اندازه گیری می کنند . دقت بالای آن ها باعث شده تا کاربرد های زیادی را در مهندسی ، پزشکی ، فعالیت های فنی و صنایع مختلف پیدا کنند . کولیس ها بر اساس نوع سنجش به سه دسته کولیس ورنیه یا ساده ، کولیس ساعتی و در حالت پیشرفته کولیس دیجیتالی تقسیم بندی می کنند . در خانواده کولیس ها هر چه قدر که یک کولیس پیشرفته تر می شود دقت اندازه گیری آن ها بالاتر رفته و کار با آن ها نیز ساده تر می شود ، بنابراین از کولیس دیجیتالی که از سایر انواع پیشرفته تر است ، می توان به عنوان دقیق ترین عضو این خانواده نام برد . این کولیس اندازه ای تا حدود یک صدم میلیمتر را می تواند بسنجد .

دلایل استفاده از کولیس دیجیتال :

کولیس دیجیتالی تنها یک عدد واحد را بر روی نمایشگر نشان می دهد و فرد دیگر نیازی به خواندن اعداد از روی خط کش نخواهد داشت ؛ این قابلیت وقتی اهمیت پیدا می کند که شما تنها بتوانید کولیس را روی قطعه نگه دارید ولی به دلیل محدودیت های فیزیکی نتوان اعداد روی خط کش را دید . برخی از مدل های این دستگاه قابلیت تبدیل واحد هایی چون اینچ ، سانتیمتر و میلیمتر را به یکدیگر دارند ، به طوری که حتی می توان با آن ها اندازه گیری های دیفرانسیلی را نیز انجام داد . این کولیس ها بر خلاف نوع ساده و عقربه ای (ساعتی) به حافظه داخلی مجهز هستند و می توانند اندازه ها را در حافظه خود ذخیره کنند . اگر برای شما انتقال داده های اندازه گیری به کامپیوتر مهم باشد ، می توانید مدلی از آن را خریداری کنید که به پورتی برای انتقال داده به کامپیوتر و یا نرم افزار های آماری مجهز باشد . شرکت های سازنده در بیشتر موارد آن ها را در اندازه های 10 ، 15 ، 20 ، 30 ، 40 و 50 سانتیمتر عرضه می کنند .

 اجزاء مختلف کولیس دیجیتالی :

 1. شاخک های متحرک و ثابت کوتاه و بلند (شاخک بلند برای اندازه گیری قطر خارجی و شاخک های کوتاه برای اندازه گیری قطر داخلی)
 2. خط کش با مقیاس های میلیمتر و اینچ
 3. کشویی دستگاه و پیچ قفل کننده آن
 4. شستی برای جابجایی کشویی (در شکل هرزگرد و یا غلطک آجدار)
 5. صفحه نمایشگر دیجیتالی
 6. قاب صفحه نمایش به همراه کلید های کاربری قرار گرفته روی آن
 7. کلید On-Off ، برای روشن و خاموش کردن دستگاه
 8. کلید Inch-Mm، برای تبدیل واحد اندازه گیری از اینچ به میلیمتر یا بالعکس
 9. کلید Zero یا صفر، این کلید اعداد نمایش شده روی صفحه نمایشگر را صفر می کند تا  دستگاه برای اندازه گیری بعدی آماده شود .
 10. کلید Hold زمانی کاربرد دارد که بخواهیم اطلاعات در حافظه ذخیره شوند و در عین حال عدد روی نمایشگر ثابت باقی بماند .
 11. پورت اتصال به کامپیوتر (در برخی مدل ها)
 12. زبانه عمق سنج
 13. برد الکتریکی

نحوه اندازه گیری با کولیس دیجیتالی :

 در این کولیس بعد از روشن کردن دستگاه باید مشخص کنید که می خواهید تا اندازه گیری بر مقیاس اینچ  باشد یا میلیمتر (توسط کلید Inch-Mm روی قاب صفحه نمایش) .  بعد از مشخص شدن مقیاس نوبت به نوع اندازه گیری (اندازه گیری قطر داخلی ، خارجی و یا عمق) می رسد . با طی کردن مراحل بالا مثلاً برای اندازه گیری قطر خارجی یک قطعه کافیست تا شاخک های بلند دستگاه را روی قطعه نگه داریم تا کولیس اندازه دقیق را به ما نشان دهد .

در نهایت لازم به ذکر است مجموعه پیش روی که به عنوان سامانه  خرید و فروش مته فعالیت می کند ، ارائه دهنده انواع کولیس های فوق الذکر نیز می باشد . 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

آخرین محصولات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین محصولات و تخفیف ها در ایمیل خود با خبر شوید...